Skytternes Hus: Forskelle mellem versioner
No edit summary |
Hemik (diskussion | bidrag) No edit summary |
||
| Linje 8: | Linje 8: | ||
|align=right | |align=right | ||
}}</div> | }}</div> | ||
'''Skytternes Hus''' er en indendørs skydebane beliggende på Gøteborg Allé 11 | '''Skytternes Hus''' er en indendørs skydebane beliggende på Gøteborg Allé 11 og er samtidig hjemsted for [[Skytteklubben DSB/ASF]]. Skydebanen på Gøteborg Allé blev opført i 2017, efter at [[Aarhus Kommune]] havde besluttet at opføre et nyt hus til skytterne på parkeringspladsen ved siden af [[Aarhus Skøjtehal]]. Det nye skyttehusprojekt ansloges at koste i omegnen af 20 mio. kr. og skulle erstatte Skytternes Hus, der tidligere havde holdt til i en bygning på [[Møllevejen]] nær [[Botanisk Have]]. | ||
I Skytternes Hus på Gøteborg Allé findes mere end 50 pistol/riffelbaner, der kan indstilles til 10 eller 15 meter. Desuden er der diverse opholdsrum og kursuslokaler til rådighed for de besøgende. | I Skytternes Hus på Gøteborg Allé findes mere end 50 pistol-/riffelbaner, der kan indstilles til 10 eller 15 meter. Desuden er der diverse opholdsrum og kursuslokaler til rådighed for de besøgende. | ||
=== Skytternes Hus på Møllevejen === | === Skytternes Hus på Møllevejen === | ||
I december 1973 godkendte [[Aarhus Byråd]] et forslag om at omdanne en af bygningerne tilhørende det gamle [[Tømrermestrenes Damp-, Save- og Høvleværk|Høvleværk]] på [[Hjortensgade]] til et nyt | I december 1973 godkendte [[Aarhus Byråd]] et forslag om at omdanne en af bygningerne tilhørende det gamle [[Tømrermestrenes Damp-, Save- og Høvleværk|Høvleværk]] på [[Hjortensgade]] til et nyt 'Skytternes Hus'. | ||
== Skytternes Hus på AarhusArkivet == | == Skytternes Hus på AarhusArkivet == | ||
Nuværende version fra 30. okt. 2025, 11:57
Skytternes Hus er en indendørs skydebane beliggende på Gøteborg Allé 11 og er samtidig hjemsted for Skytteklubben DSB/ASF. Skydebanen på Gøteborg Allé blev opført i 2017, efter at Aarhus Kommune havde besluttet at opføre et nyt hus til skytterne på parkeringspladsen ved siden af Aarhus Skøjtehal. Det nye skyttehusprojekt ansloges at koste i omegnen af 20 mio. kr. og skulle erstatte Skytternes Hus, der tidligere havde holdt til i en bygning på Møllevejen nær Botanisk Have.
I Skytternes Hus på Gøteborg Allé findes mere end 50 pistol-/riffelbaner, der kan indstilles til 10 eller 15 meter. Desuden er der diverse opholdsrum og kursuslokaler til rådighed for de besøgende.
Skytternes Hus på Møllevejen
I december 1973 godkendte Aarhus Byråd et forslag om at omdanne en af bygningerne tilhørende det gamle Høvleværk på Hjortensgade til et nyt 'Skytternes Hus'.
Skytternes Hus på AarhusArkivet
| Søg billeder og kilder på AarhusArkivet
|
Litteratur og kilder
- https://www.dsbasf.dk/hvad-er-klubben/
- Aarhus Stiftstidende. Kommunen sælger ud til nyt boligbyggeri i midtbyen. 09-02-2015.
- Aarhus Stiftstidende. 1.8 mio. kr. vil blive til 2.3 mio. kr. 07-12-1973.