Mogens Koch Boyter (1936-1998): Forskelle mellem versioner

ingen redigeringsopsummering
No edit summary
No edit summary
Linje 1: Linje 1:
[[Fil:Mogens Koch Boyter - Jens Tønnesen.jpeg|300px|thumb|right|Mogens Boyter taler ved informatikassistenters dimission]]
Direktør og erhvervspolitikker '''Mogens Koch Boyter'''
Direktør og erhvervspolitikker '''Mogens Koch Boyter'''


Linje 12: Linje 14:
===Boyters mange poster===
===Boyters mange poster===
Udover sin stilling i Pressalit havde Boyter også et stort drive på andre områder. Navnlig hans samfundsengagement og organisationstalent åbnede op for mange tillidserhverv. Han var en stor fortaler for at udvikle samarbejdet mellem erhvervslivet, lokalpolitikerne og lokalmyndighederne.  
Udover sin stilling i Pressalit havde Boyter også et stort drive på andre områder. Navnlig hans samfundsengagement og organisationstalent åbnede op for mange tillidserhverv. Han var en stor fortaler for at udvikle samarbejdet mellem erhvervslivet, lokalpolitikerne og lokalmyndighederne.  
Inden for branche- og erhvervsområdet sad Boyter en årrække i ledelsen af brancheorganisationerne [[Dansk Industri]], [[Arbejdsgiverforeningen i Aarhus|Arbejdsgiverforeningen], [[Jysk teknologisk institution|Jysk Teknologisk Institut]] og [[Dansk Eksportforening]]. Herudover havde han erhvervspolitisk indflydelse i Aarhus og Østjylland gennem sin formandspost hos [[Erhverv Aarhus|Århus Handels- og Industriforening]], samt byens [[Erhvervskontaktudvalget|Erhvervskontaktudvalg]] og [[Erhvervsudviklingsrådet]] for Aarhus Amt. Hertil kom bestyrelsesposter i [[F&U Center for Hjælpemidler og Rehabilitering]], [[Hjælpemiddelinstituttet]], [[Bella Center A/S]]og mange flere.  
Inden for branche- og erhvervsområdet sad Boyter en årrække i ledelsen af brancheorganisationerne [[Dansk Industri]], [[Arbejdsgiverforeningen i Aarhus|Arbejdsgiverforeningen]], [[Jysk teknologisk institution|Jysk Teknologisk Institut]] og [[Dansk Eksportforening]]. Herudover havde han erhvervspolitisk indflydelse i Aarhus og Østjylland gennem sin formandspost hos [[Erhverv Aarhus|Århus Handels- og Industriforening]], samt byens [[Erhvervskontaktudvalget|Erhvervskontaktudvalg]] og [[Erhvervsudviklingsrådet]] for Aarhus Amt. Hertil kom bestyrelsesposter i [[F&U Center for Hjælpemidler og Rehabilitering]], [[Hjælpemiddelinstituttet]], [[Bella Center A/S]]og mange flere.  


===Hjælp til handicappede===
===Hjælp til handicappede===
Linje 21: Linje 23:


===Sporten i byen===
===Sporten i byen===
Udover sit store engagement inden for erhverv og politik var Boyter meget sportsinteresseret. Han var formand for [[Hjortshøj-Egaa Idrætsforening|Hjortshøj-Egå Idrætsforening]], før han blev formand for [[AGF Fodbold|AGF]]. Med formandskabet i AGF i 1990 lykkedes det Boyter at få vendt selskabets økonomiske krise i 1990 til efterfølgende økonomisk fremgang. Succesen blev hjulpet godt på vej af klubbens pokaltriumf i 1992 og 1996 samt andenpladsen i danmarksmesterskabet samme år. Boyter gjorde sig synlig som formand og var jævnligt i medierne om nye forslag til tiltag, han mente var nødvendige for succes.  
Udover sit store engagement inden for erhverv og politik var Boyter meget sportsinteresseret. Han var formand for [[Hjortshøj-Egaa Idrætsforening|Hjortshøj-Egå Idrætsforening]], før han blev formand for [[AGF Fodbold|AGF]]. Med formandskabet i AGF i 1990 lykkedes det Boyter at få vendt selskabets økonomiske krise i 1990 til efterfølgende økonomisk fremgang. Succesen blev hjulpet godt på vej af klubbens pokaltriumf i 1992 og 1996, samt andenpladsen i danmarksmesterskabet samme år. Boyter gjorde sig synlig som formand og var jævnligt i medierne om nye forslag til tiltag, han mente var nødvendige for succes.  


===Støtte til håndbold og hestesport===
===Støtte til håndbold og hestesport===
Linje 34: Linje 36:


===Eftermæle===
===Eftermæle===
Om det drejede sig om sport, erhverv eller infrastruktur, så var Boyter en aktiv del af det. Med sit store engagement, var han en betydelig drivkraft for byen. Som Aarhus Stiftstidende skrev 19. august 1998 i et mindeord: Med tabet af Mogens Boyter har Århus mistet en af sine store personligheder. Et aktiv for erhvervslivet, for byen, for idrætsforeningerne i Århus, for kulturlivet og for det politiske liv er ikke mere."
Om det drejede sig om sport, erhverv eller infrastruktur, så var Boyter en aktiv del af det. Med sit store engagement, var han en betydelig drivkraft for byen. Som Aarhus Stiftstidende skrev 19. august 1998 i et mindeord: ''Med tabet af Mogens Boyter har Århus mistet en af sine store personligheder. Et aktiv for erhvervslivet, for byen, for idrætsforeningerne i Århus, for kulturlivet og for det politiske liv er ikke mere.''
Der kunne ikke være tvivl om, at Boyter var et aktiv for byen, et særdeles aktivt aktiv, og hvis man undrer sig over, hvordan han fik tid til at nå det hele, så citeres Boyter i Pressalits jubilæumsbog, for at have sagt: ''Jeg behøver ikke være i Pressalit hver dag. Jeg har jo gode medarbejdere.''  
Der kunne ikke være tvivl om, at Boyter var et aktiv for byen, et særdeles aktivt aktiv, og hvis man undrer sig over, hvordan han fik tid til at nå det hele, så citeres Boyter i Pressalits jubilæumsbog, for at have sagt: ''Jeg behøver ikke være i Pressalit hver dag. Jeg har jo gode medarbejdere.''  


637

redigeringer