Bispegården, Stavtrup: Forskelle mellem versioner
No edit summary |
No edit summary |
||
Linje 10: | Linje 10: | ||
[[Fil:DA00520 014a.jpg|350px|thumb|right|Bispegården ved Stavtrup. Dana Luftfoto, 1950, Det Kgl. Bibliotek.]] | [[Fil:DA00520 014a.jpg|350px|thumb|right|Bispegården ved Stavtrup. Dana Luftfoto, 1950, Det Kgl. Bibliotek.]] | ||
Bispegården er en gård i [[Stavtrup]]. | |||
I 1930'erne og 1940'erne var det en stor begivenhed, når børn fra fritidshjemmet i [[Vester Allé]] i sommerferien tog med [[Hammelbanen]] ud til Bispegården i Stautrup. Her var åbne vider og god plads at lege på i forhold til de trange kår i de små midtby lejligheder og baggårde. | I 1918 købte [[Aarhus Kommune]] den firlængede gård, Bispegården, der lå vest for [[Stavtrup Stationsby]]. Gården lå ellers i [[Ormslev-Kolt Kommune]]. | ||
Bispegården skulle bruges som arbejderanstalt som supplement til [[Fattiggården|Arbejderanstalten]] i [[Vester Allé]] – også kaldet Fattiggården eller Forsorgshjemmet. At gården både havde agerjord, skov og moseområder, blev ansat som en fordel, da fattiglemmerne kunne udføre forskelligt arbejde. Gården havde også et betydeligt svinehold. Under besættelsen blev beboere fra arbejderanstalten genhuset på Bispegården, da tyskerne havde beslaglagt bygningen i Vester Allé. | |||
I 1930'erne og 1940'erne var det en stor begivenhed, når blandt andet børn fra fritidshjemmet i [[Vester Allé]] i sommerferien tog med [[Hammelbanen]] ud til Bispegården i Stautrup. Her var åbne vider og god plads at lege på i forhold til de trange kår i de små midtby lejligheder og baggårde. Gården blev gennem årene ofte brugt som feriekoloni. | |||
Gården udvidede dens jordbesiddelser, da dén den 1. oktober 1963 forøgedes med omkring 29 tønderland, da kommunen købte "Søholm". | Gården udvidede dens jordbesiddelser, da dén den 1. oktober 1963 forøgedes med omkring 29 tønderland, da kommunen købte "Søholm". | ||
Bispegården er stadig ejet af Aarhus Kommune, og siden 2004 har gården blandt andet huset kunstnerværkstedet Barakken. | |||
== {{BASEPAGENAME}} på Aarhusarkivet == | == {{BASEPAGENAME}} på Aarhusarkivet == |
Versionen fra 13. okt. 2023, 09:38
Bispegården er en gård i Stavtrup.
I 1918 købte Aarhus Kommune den firlængede gård, Bispegården, der lå vest for Stavtrup Stationsby. Gården lå ellers i Ormslev-Kolt Kommune.
Bispegården skulle bruges som arbejderanstalt som supplement til Arbejderanstalten i Vester Allé – også kaldet Fattiggården eller Forsorgshjemmet. At gården både havde agerjord, skov og moseområder, blev ansat som en fordel, da fattiglemmerne kunne udføre forskelligt arbejde. Gården havde også et betydeligt svinehold. Under besættelsen blev beboere fra arbejderanstalten genhuset på Bispegården, da tyskerne havde beslaglagt bygningen i Vester Allé.
I 1930'erne og 1940'erne var det en stor begivenhed, når blandt andet børn fra fritidshjemmet i Vester Allé i sommerferien tog med Hammelbanen ud til Bispegården i Stautrup. Her var åbne vider og god plads at lege på i forhold til de trange kår i de små midtby lejligheder og baggårde. Gården blev gennem årene ofte brugt som feriekoloni.
Gården udvidede dens jordbesiddelser, da dén den 1. oktober 1963 forøgedes med omkring 29 tønderland, da kommunen købte "Søholm".
Bispegården er stadig ejet af Aarhus Kommune, og siden 2004 har gården blandt andet huset kunstnerværkstedet Barakken.
Bispegården, Stavtrup på Aarhusarkivet
![]() |
Søg billeder og kilder på AarhusArkivet
|
Kilder
- Aarhus Byråds Forhandlinger A, 16. april 1918 - Købet af Ejendommen Matr. 15a i Stautrup (J.Nr. 91-1918)
- Aarhus Byråds Forhandlinger B, 18. april 1918 - Bemyndigelse til at købe en Ejendom ved Stautrup Station til Indretning af en Arbejderanstalt (J.Nr. 91-1918)
- Aarhus Byråds Forhandlinger B, 29. august 1918 - Planer og Overslag til en Arbejds- og Forsøgelsesanstalt (J.Nr. 91-1918)
- Århus Kommunalhåndbog 1972