E. Mehls Fabrik: Forskelle mellem versioner

ingen redigeringsopsummering
(Oprettede siden med "'''E. Mehls Fabrik''' var en sæbefabrik, der lå på adressen Store Torv 10 i Aarhus. fabrikken er grundlagt i cand. 1851 fabrikken og lysstøberiet, E. Mehls Fabrik, der fra 1860 også var et sæbekogeri. I en annonce fra 1869 kan man se, at de solgte ”Toiletsæber og Parfumerier… saavel af eget Fabrikat som fra de største franske og engelske Fabrikker.” Med tiden fik fabrikken, hvis bygninger strakte sig bagud til Rosensgade, en større produktion, og i fo...")
 
No edit summary
 
(17 mellemliggende versioner af en anden bruger ikke vist)
Linje 1: Linje 1:
'''E. Mehls Fabrik''' var en sæbefabrik, der lå på adressen Store Torv 10 i Aarhus.  
[[Fil:E. Mehls Fabrik.jpeg|300px|thumb|right|E. Mehl og apoteker L. Dahlerup tager sæbeprøver i fabrikken. Det er maleren [[Hans Frederik Meyer Visby (1839-1926)|Hans Frederik Meyer Visby]], der har fanget scenen i en akvarel dateret 1851-1870. AarhusArkivet.]]


fabrikken er grundlagt i cand. 1851 fabrikken og lysstøberiet, E. Mehls Fabrik, der fra 1860 også var et sæbekogeri. I en annonce fra 1869 kan man se, at de solgte ”Toiletsæber og Parfumerier… saavel af eget Fabrikat som fra de største franske og engelske Fabrikker.
'''E. Mehls Fabrik''' var en sæbefabrik, der lå ved [[Store Torv]] i Aarhus med produktionsbygninger, der strakte sig bagud mod [[Rosensgade]], og i det daværende forhus på [[Store Torv 10]] var der butiksudsalg med de fremstillede varer.  


Med tiden fik fabrikken, hvis bygninger strakte sig bagud til Rosensgade, en større produktion, og i forhuset ud til Store Torv solgtes de fremstillede varer i et butiksudsalg. I 1889 overtog Chr. W. Fr. Bestle fabrikken, og i løbet 1890’erne udvidede han virksomheden markant. I 1898 lod han forhuset ombygge, så facaden nu var præget af nyrenæssancestil og havde store butiksvinduer. Her var der fortsat fabriksudsalg i den ene halvdel af forhuset, mens skiftende butiksejere med tiden flyttede ind i den anden halvdel.
Fabrikken blev grundlagt i 1851 af [[Eiler Christian Mehl (1815-1890)|Eiler Christian Mehl]] som lysstøberiet E. Mehls Fabrik, der fra 1860 også var et sæbekogeri. I en annonce fra 1869 kan man se, at de solgte ''”Toiletsæber og Parfumerier ... saavel af eget Fabrikat som fra de største franske og engelske Fabrikker.”'' En varefortegnelse fra 1892 viser, at produktionen og lagerbeholdningen spændte vidt: fra sæber, parfumer, over kemiske produkter til krydderier, chokolade og likør.  


Efter Bestle døde i 1909, fortsatte hans enke virksomheden i et år og solgte den derefter til købmand S.P. Riis. Da Riis døde i 1919, videreførte hans enke den ligeledes efter ham.
I 1889 overtog [[Christopher Wilhelm Frederik Bestle]] fabrikken, og i løbet 1890'erne udvidede han virksomheden markant. I 1898 lod han forhuset ombygge, så facaden nu var præget af nyrenæssancestil og havde store butiksvinduer. Her var der fortsat fabriksudsalg i den ene halvdel af forhuset, mens skiftende butiksejere med tiden flyttede ind i den anden halvdel.
 
Efter Bestle døde i 1909, fortsatte hans enke virksomheden i et år og solgte den derefter til købmand S.P. Riis. Da Riis døde i 1919, videreførte hans enke den ligeledes efter ham. På dette tidspunkt beskæftigede fabrikken omkring 60 personer.
 
== E. Mehls Fabrik på AarhusArkivet ==
 
{{Aarhusarkivet|text=https://www.aarhusarkivet.dk/search?q=E.+Mehls+Fabrik}}


== Litteratur og kilder ==
== Litteratur og kilder ==
*  
* Sejrs sedler: E. Mehls Fabrik, 1869-12-15
* Viggo J. von Holstein Rathlou, Aarhus - Historisk-Topografisk beskrivelse med biografier, 1920
* Kenn Tarbensen og Nicolaj Falberg Jensen: "Torvehuse", Turbine Forlaget og Aarhus Byhistoriske Fond, 2021
* Varefortegnelse fra E. Mehls Fabrik, Det Kongelige Bibliotek, https://www.kb.dk/e-mat/dod/130020909936.pdf


[[Kategori:]]
[[Kategori:Erhverv]]
4.084

redigeringer