Mogens Kruse Bøggild (1901-1987): Forskelle mellem versioner

ingen redigeringsopsummering
No edit summary
No edit summary
 
(3 mellemliggende versioner af 2 andre brugere ikke vist)
Linje 1: Linje 1:
[[Fil:Bøggild, Andre Wang Hansen.jpg|thumb|right|300px|Mosaik af Bøggild opsat i [[Forskerparken]]. Fotograf André Wang Hansen.]]
[[Fil:Bøggild, Andre Wang Hansen.jpg|thumb|right|350px|Mosaik af Bøggild opsat i [[Forskerparken]]. Fotograf André Wang Hansen.]]


Billedhugger Mogens Kruse Bøggild (11. juni 1901 i Hillerød 25. april 1987 i København).  
'''Mogens Kruse Bøggild''' (født den 11. juni 1901 i Hillerød, død den 25. april 1987 i København) var en billedhugger, der i Aarhus hovedsageligt kendes for [[Grisebrønden]].


Mogens Bøggilds står i Aarhus bag Ceresbrønden, også kaldet [[Grisebrønden]] (skænket af Ceres Bryggerierne i 1941), der i 1950 blev indviet på [[Rådhuspladsen]].
Mogens Bøggild står bag blandt andet bag Ceresbrønden, også kaldet [[Grisebrønden]], der blev skænket af Ceres Bryggerierne i 1941 og indviet på [[Rådhuspladsen]] i 1950.


Ved opførelsen af [[Aarhus Rådhus]] blev Mogens Bøggild hyret til at udføre nogle store gulvmosaikker, der skulle pryde foyeren. Som medhjælper på projektet var Agnete Varming. Gulvmosaikkerne blev dog aldrig opsat på rådhuset. Dele af mosaikken blev i stedet opsat på væggen i biografen [[Fotorama]] (senere [[Scala]]) ved [[Aarhus Teater]]. I 1982 blev mosaikken nedtaget og lagt på depot på [[Aarhus Kunstmuseum]]. I 1998 blev den genopsat Erik Varming på en væg i [[Forskerparken]], hvor den findes i dag (2020).
Ved opførelsen af [[Aarhus Rådhus]] blev Mogens Bøggild hyret til at udføre nogle store gulvmosaikker, der skulle pryde foyeren. Som medhjælper på projektet var Agnete Varming. Gulvmosaikkerne blev dog aldrig opsat på rådhuset. Dele af mosaikken blev i stedet opsat på væggen i biografen [[Fotorama]] ved [[Aarhus Teater]]. I 1982 blev mosaikken nedtaget og lagt på depot på Aarhus Kunstmuseum. I 1998 blev den samlet, restaureret, suppleret og genopsat af billedhugger Erik Varming og murermester Poul Pedersen på en væg i [[Forskerparken]], hvor den findes i dag.


[[Fil:Gris1.jpg|thumb|left|300px|[[Grisebrønden]] udført af Bøggild på [[Rådhuspladsen]].]]
[[Fil:Gris1.jpg|thumb|right|350px|[[Grisebrønden]] udført af Bøggild på [[Rådhuspladsen]].]]


 
[[Kategori: Kunstnere, forfattere & skuespillere]]
[[Kategori: Kulturpersoner]]
[[Kategori: Kunst & litteratur]]
4.084

redigeringer