Brødrene Jacobsen: Forskelle mellem versioner
Fra AarhusWiki
No edit summary |
Hemik (diskussion | bidrag) No edit summary |
||
Linje 7: | Linje 7: | ||
Tidligere, i 1919, stiftede H. Jacobsen en virksomhed med en anden (afdød) broder, N.C. Jacobsen. Denne havde til huse i [[Vestergade]] 24, Tværgade 1 og siden [[Mejlgade]]. | Tidligere, i 1919, stiftede H. Jacobsen en virksomhed med en anden (afdød) broder, N.C. Jacobsen. Denne havde til huse i [[Vestergade]] 24, Tværgade 1 og siden [[Mejlgade]]. | ||
Mejlgade blev dog i 1937 udsat for en stor brand, der også gik ud over Jacobsens virksomhed. Først derefter flyttede virksomheden til Eckersbergsgade - en bygning der var i stand til at indeholde 180 tung frugt, der på det tidspunkt svarede til | Mejlgade blev dog i 1937 udsat for en stor brand, der også gik ud over Jacobsens virksomhed. Først derefter flyttede virksomheden til Eckersbergsgade - en bygning, der var i stand til at indeholde 180 tung frugt, der på det tidspunkt svarede til Aarhus' samlede forbrug på tre uger. | ||
== Kilder == | == Kilder == |
Nuværende version fra 26. aug. 2024, 11:05
Fra soldat til chokoladekonge
En tidligere soldat fra Aarhus, H. Jacobsen, stiftede efter afslutningen på 1. Verdenskrig sammen med sin broder, J.P. Jacobsen, Chokolade- og Frugtfirmaet, "Brødrene Jacobsen". Firmaet havde adresse i ejendommen Eckersbergsgade 22.
Tidligere, i 1919, stiftede H. Jacobsen en virksomhed med en anden (afdød) broder, N.C. Jacobsen. Denne havde til huse i Vestergade 24, Tværgade 1 og siden Mejlgade.
Mejlgade blev dog i 1937 udsat for en stor brand, der også gik ud over Jacobsens virksomhed. Først derefter flyttede virksomheden til Eckersbergsgade - en bygning, der var i stand til at indeholde 180 tung frugt, der på det tidspunkt svarede til Aarhus' samlede forbrug på tre uger.
Kilder
- Preben Rasmussens Samling, Eckersbergsgade