Agro Food Park: Forskelle mellem versioner

559 bytes tilføjet ,  22. november 2021
ingen redigeringsopsummering
(Oprettede siden med "'''Agro Food Park''' er en virksomhedspark for virksomheder specialiseret i landbrug og fødevarer og er beliggende i Skejby. Parken er etableret i 2009 på initiativ af...")
 
No edit summary
 
(2 mellemliggende versioner af en anden bruger ikke vist)
Linje 1: Linje 1:
'''Agro Food Park''' er en virksomhedspark for virksomheder specialiseret i landbrug og fødevarer og er beliggende i [[Skejby]]. Parken er etableret i 2009 på initiativ af ''Landbrug & Fødevarer'', der er interesseorganisation for landbrugs- og fødevareerhvervene, i samarbejde med [[Aarhus Kommune]].
'''Agro Food Park''' er en virksomhedspark for virksomheder specialiseret i landbrug og fødevarer og er beliggende i [[Skejby]]. Parken er etableret i 2009 på initiativ af brancheorganisationen ''Landbrug & Fødevarer'' i samarbejde med [[Aarhus Kommune]].


På stedet lå oprindeligt [[Koldkærgård]], der i 1984 blev omdannet til et kursus- og efteruddannelsescenter under navnet [[Koldkærgård Landboskole]] og senere Horisont. Ved siden af blev der i 1987 opført bygninger til Det Faglige Landscenter – senere omdøbt til SEGES – der tilbyder rådgivning til landbrug, gartnerier og andre virksomheder.
På stedet lå oprindeligt [[Koldkærgård]], der i 1984 blev omdannet til et kursus- og efteruddannelsescenter under navnet [[Koldkærgård Landboskole]] og senere Horisont. Ved siden af blev der i 1987 opført bygninger til Det Faglige Landscenter – senere omdøbt til SEGES – der drives af Landbrug & Fødevarer og tilbyder rådgivning til landbrug, gartnerier og andre virksomheder.


Etableringen af Agro Food Park i 2009 byggede videre på disse allerede eksisterende landbrugsrelaterede erhverv på stedet. Antallet af virksomheder blev øget, så der i 2019 var 75 virksomheder med omkring 1.000 ansatte.
Igennem 1990’erne og 00’erne var fødevareerhvervene et fokusområde i Aarhus Kommunes [[Vækst i Aarhus|erhvervshandlingsplaner]], og med det afsæt indledtes et samarbejde mellem Landbrug & Fødevarer og Aarhus Kommune om at udvikle planerne for etableringen af Agro Food Park. Indvielsen fandt sted 9. september 2009 med deltagelse af fødevareminister Eva Kjer Hansen.


== Overskriftstekst ==
Med sin beliggenhed ved Koldkærgård bygger parken videre på de hidtidige landbrugsrelaterede erhverv på stedet. Antallet af virksomheder blev øget, så der i 2019 var 75 virksomheder med omkring 1.000 ansatte.
 
== Agro Food Park på AarhusArkivet ==
{{Aarhusarkivet|text=[https://www.aarhusarkivet.dk/search?locations=23 Agro Food Park]}}
 
== Kilder ==
* [https://www.agrofoodpark.dk Agro Food Parks hjemmeside]
* [https://www.agrofoodpark.dk Agro Food Parks hjemmeside]
* [https://www.food-supply.dk/article/view/38735/fodevareministeren_abner_agro_food_park_i_skejby Fødevareministeren åbner Agro Food Park i Skejby, Food Supply, 9. september 2009].
* [https://www.food-supply.dk/article/view/38735/fodevareministeren_abner_agro_food_park_i_skejby Fødevareministeren åbner Agro Food Park i Skejby, Food Supply, 9. september 2009].
* [https://stiften.dk/aarhus/Varm-velkomst-til-Agro-Food-Park/artikel/31243 Varm velkomst til Agro Food Park, Århus Stiftstidende, 9. september 2009.]
* [https://stiften.dk/aarhus/Varm-velkomst-til-Agro-Food-Park/artikel/31243 Varm velkomst til Agro Food Park, Århus Stiftstidende, 9. september 2009.]
* "Århus vil satse på fødevarer", ''Jyllands-Posten, JP Århus'', 27. maj 2009.




[[Kategori: Land- & skovbrug]]
[[Kategori: Land- & skovbrug]]
[[Kategori:Videnskab & forskning]]
[[Kategori:Videnskab & forskning]]
4.790

redigeringer