Anonym

Pariserhuset: Forskelle mellem versioner

Fra AarhusWiki
20 bytes tilføjet ,  8. oktober 2024
No edit summary
Linje 15: Linje 15:


===Nye ejere===
===Nye ejere===
1. marts 1979 overtog den 33-årige Vibeke Steenbach Pariserhuset fra Niels V. Korsgaard. Inden da var hun udlært i [[Elbeks Papirhandel]], som hendes bror senere førte videre. I 1992 flyttede Pariserhuset ca. 100 meter hen mod [[Frederiks Allé]] til [[Jægergårdsgade]] 21, hvor den også har sin placering i dag. Ifølge Vibeke Steenbach er folk ikke længere så forlegne i forhold til det uartige udvalg af spøg og skræmt. Derudover har sortimentet også ændret sig i butikken. I dag  sælges der således også udklædningstøj. 
1. marts 1979 overtog den 33-årige Vibeke Steenbach Pariserhuset fra Niels V. Korsgaard. Inden da var hun udlært i [[Elbeks Papirhandel]], som hendes bror senere førte videre. I 1992 flyttede Pariserhuset ca. 100 meter hen mod [[Frederiks Allé]] til [[Jægergårdsgade]] 21.  


I december 2014 satte Vibeke Steenbach forretningen til salg efter 36 år i branchen, og den blev kort tid efter solgt. Den 1. maj 2015 blev Pariserhuset overtaget af nye ejere, men førte den gamle butik videre i samme stil og ånd.
Ifølge Vibeke Steenbach var folk i de sidste år af forretningens levetid ikke længere så forlegne i forhold til det uartige udvalg af spøg og skræmt. Derudover havde sortimentet også ændret sig i butikken, og der blev også solgt udklædningstøj. 
 
I december 2014 satte Vibeke Steenbach forretningen til salg efter 36 år i branchen, og den blev kort tid efter solgt. Den 1. maj 2015 blev Pariserhuset overtaget af nye ejere, men førte den gamle butik videre i samme stil og ånd indtil lukningen i 2020.


==Kilder==
==Kilder==