De forenede Chokolade- og Konfektfabriker Globus

<mapframe text="De forenede Chokolade- og Konfektfabriker Globus" width=350 height=200 zoom=15 latitude=56.160466 longitude=10.214138> {

 "type": "Feature",
 "geometry": { "type": "Point", "coordinates": [10.214138, 56.160466] },
 "properties": {
   "title": "De forenede Chokolade- og Konfektfabriker Globus",
   "marker-symbol": "industrial",
   "marker-size": "medium",
   "marker-color": "0050d0"
 }

} </mapframe> De forenede Chokolade- og Konfektfabriker Globus var et aktieselskab dannet i januar 1908 efter en større sammenslutning, idet De forenede Sukkervarefabriker fra Aarhus, fabrikken "Globus" fra København og den aarhusianske fabrik "Royal" forenede sig til ét selskab. To fabrikker, én i Aarhus og én i København, skulle fortsætte med at fungere efter sammenlægningen.

Den hidtidige leder af Aarhusfabrikken Carl Lassen fortsatte med at stå for driften i Aarhus, ligesom Direktør Schmidt, i København ville stå for driften i hovedstaden.

I Aarhus lå fabrikken på Kystvejen 37.

Salg af ejendommen på Kystvejen

Aktieselskabet De forenede Chokolade- og Konfektfabriker Globus tilskødede i oktober 1924 Kystvejen 37 til bogtrykker C. Reimann for 105.000 kr.

Litteratur og kilder

  • Aarhus Amtstidende. Indenfor Chokoladebranchen. 11-01-1908.
  • Aarhus Amtstidende. 05-10-1924.