Esbenvej: Forskelle mellem versioner

Fra AarhusWiki
Laura B. (diskussion | bidrag)
Oprettede siden med "'''Esbenvej''' er en vej, som ligger i Todbjerg. Vejen går mellem Mejlbyvej og vejen Balshøje nord for Bendstrup i Todbjerg. Navngivet efter husmand Esp..."
 
Ingen redigeringsopsummering
 
Linje 1: Linje 1:
'''Esbenvej''' er en vej, som ligger i [[Todbjerg]]. Vejen går mellem [[Mejlbyvej]] og vejen [[Balshøje]] nord for [[Bendstrup]] i Todbjerg.
'''Esbenvej''' er en vej, som ligger i [[Todbjerg]]. Vejen går mellem [[Mejlbyvej]] og vejen [[Balshøje]] nord for [[Bendstrup]] i Todbjerg.


Navngivet efter husmand [[Espen Pedersen (1814-1868)]] i Bendstrup i Todbjerg.
Navngivet efter husmand [[Espen Pedersen (1814-1868)|Espen Pedersen]] i Bendstrup i Todbjerg.
Han blev født i Balle som søn af Maren Nielsdatter og Peder Espensen.
Han blev født i Balle som søn af Maren Nielsdatter og Peder Espensen.
Blev gift i 1844 med Kirsten Marie Lasdatter, hvis forældre havde en
Blev gift i 1844 med Kirsten Marie Lasdatter, hvis forældre havde en
Linje 15: Linje 15:


==Kilder og Litteratur==
==Kilder og Litteratur==
* Leif Dehnits: ”Aarhusianske gadenavne – historien bag navnet på gader og veje i Aarhus Kommune”, udgivet ved Aarhus Byhistoriske Fond, Aarhus Stadsarkiv, Turbine Forlaget og forfatteret, 2018
* Leif Dehnits: ”Aarhusianske gadenavne – historien bag navnet på gader og veje i Aarhus Kommune”, udgivet ved Aarhus Byhistoriske Fond, Aarhus Stadsarkiv, Turbine Forlaget og forfatteren, 2018


[[Kategori: Gader & veje]]
[[Kategori: Gader & veje]]

Nuværende version fra 21. apr. 2026, 08:32

Esbenvej er en vej, som ligger i Todbjerg. Vejen går mellem Mejlbyvej og vejen Balshøje nord for Bendstrup i Todbjerg.

Navngivet efter husmand Espen Pedersen i Bendstrup i Todbjerg. Han blev født i Balle som søn af Maren Nielsdatter og Peder Espensen. Blev gift i 1844 med Kirsten Marie Lasdatter, hvis forældre havde en gård i Bendstrup. Efter giftermålet boede de til leje på gården, men senere flyttede de til et hus ved landsbyen. De fik tre døtre. Det første andelsmejeri i Todbjerg opført i 1886 kom til at ligge ved korsvejen nord for Bendstrup ikke langt fra stedet, hvor Espen havde haft sit hus, og fik måske derfor navnet Esbenhus. Espen blev til Esben. Ved sin død boede Espen Pedersen som indsidder i Grøttrup i Todbjerg.

Esbenvej på AarhusArkivet

Søg billeder og kilder på AarhusArkivet

Esbenvej

Kilder og Litteratur

  • Leif Dehnits: ”Aarhusianske gadenavne – historien bag navnet på gader og veje i Aarhus Kommune”, udgivet ved Aarhus Byhistoriske Fond, Aarhus Stadsarkiv, Turbine Forlaget og forfatteren, 2018