Vikingeklubben Jomsborg: Forskelle mellem versioner

Fra AarhusWiki
No edit summary
No edit summary
Linje 1: Linje 1:
31. december 1933 blev '''Vikingeklubben Jomsborg''' stiftet med cirka 40 medlemmer, 36 mænd og 4 kvinder. Kontingentet blev dengang fastsat til 50 øre. Klubben holder til på [[Den Permanente Søbadeanstalt|den Permanente Badeanstalt]] ved [[Risskov]] i det nordlige Aarhus.  
31. december 1933 blev vinterbadeklubben '''Vikingeklubben Jomsborg''' stiftet med cirka 40 medlemmer, 36 mænd og 4 kvinder. Kontingentet blev dengang fastsat til 50 øre. Klubben holder til på [[Den Permanente Søbadeanstalt|den Permanente Badeanstalt]] ved [[Risskov]] i det nordlige Aarhus.  


I 60’erne talte man i [[Aarhus Kommune|kommunen]] om at nedlægge anstalten blandt andet på grund af bygningernes forfald samt forurenet havvand. Aktive vikinger kæmpede for bevarelsen af anstalten. Det lykkedes - et længere kloakrør blev lagt, en bedre rensning af spildevandet blev indført og bygningerne renoveret.
I 60’erne talte man i [[Aarhus Kommune|kommunen]] om at nedlægge anstalten blandt andet på grund af bygningernes forfald samt forurenet havvand. Aktive vikinger kæmpede for bevarelsen af anstalten. Det lykkedes - et længere kloakrør blev lagt, en bedre rensning af spildevandet blev indført og bygningerne renoveret.

Versionen fra 18. sep. 2019, 13:13

31. december 1933 blev vinterbadeklubben Vikingeklubben Jomsborg stiftet med cirka 40 medlemmer, 36 mænd og 4 kvinder. Kontingentet blev dengang fastsat til 50 øre. Klubben holder til på den Permanente Badeanstalt ved Risskov i det nordlige Aarhus.

I 60’erne talte man i kommunen om at nedlægge anstalten blandt andet på grund af bygningernes forfald samt forurenet havvand. Aktive vikinger kæmpede for bevarelsen af anstalten. Det lykkedes - et længere kloakrør blev lagt, en bedre rensning af spildevandet blev indført og bygningerne renoveret. I 1966 var medlemstallet i Jomsborg cirka 200. Der blev da stillet forslag om en sauna, men først i 1972 byggede man den første. Nytårsdag 2000 blev den fjerde sauna så indviet.

Toilet- og badeforhold er renoveret de senere år. Der er dog stadig kun koldt vand i bruserne. Omklædning foregår stadig i kabiner uden lys med direkte adgang til hav og vejrguder - en prioritering der er foretaget for at bevare enkeltheden i klubben. De indendørs faciliteter er dog gradvist blevet bedre. Bl.a. etablering af et klublokale med tekøkken samt andre lokaler, der anvendes ved arrangementer i løbet af sæsonen.

Ved Vikingeklubben Jomsborgs 75-års jubilæum i 2008, kom medlemstallet op på 4000. Klubben har i dag over 5000 medlemmer.