J. Michaelsens Gade: Forskelle mellem versioner

m (Text replacement - "Johan Michaelsen" to "Johan Michaelsen (1823-1887)")
No edit summary
 
(En mellemliggende version af en anden bruger ikke vist)
Linje 1: Linje 1:
Anlagt i 1906 men navngivet i 1898 efter overlærer [[Johan Michaelsen (1823-1887)]] (1823-1887). Han blev i 1846 ansat ved Friskolen i daværende Grønnegade, men hans arbejde i skolevæsenet kunne ikke give ham et godt omdømme, som følge af en til tider hårdhændet adfærd. Han fik sin berømmelse ved resolut og storartet optræden under koleraepidemierne i 1853 og 1859. I den anledning blev han i 1859 udnævnt til Dannebrogsmand. Næsten alle gadens ejendomme er opført i 1908.  
'''J. Michaelsens Gade''' er anlagt i 1906, men navngivet i 1898 efter overlærer [[Johan Michaelsen (1823-1887)|Johan Michaelsen]]. Han blev i 1846 ansat ved Friskolen i daværende Grønnegade, men hans arbejde i skolevæsenet kunne ikke give ham et godt omdømme, som følge af en til tider hårdhændet adfærd. Han fik sin berømmelse ved resolut og storartet optræden under koleraepidemierne i 1853 og 1859. I den anledning blev han i 1859 udnævnt til Dannebrogsmand. Næsten alle gadens ejendomme er opført i 1908.  


Gaden er en sidegade til [[Odensegade]] på [[Frederiksbjerg]].
Gaden er en sidegade til [[Odensegade]] på [[Frederiksbjerg]].
Linje 7: Linje 7:
* J. Michaelsens Gade 3
* J. Michaelsens Gade 3


4 1/2 etages bygning med tegltag, opført i 1908 og tegnet af murermesteren A. Laursen for tømrermesteren H. Petersen.
4 1/2-etages bygning med tegltag, opført i 1908 og tegnet af murermesteren A. Laursen for tømrermesteren H. Petersen.


* J. Michaelsens Gade 5
* J. Michaelsens Gade 5


4 1/2 etages pudset bygning med to kviste.
4 1/2-etages pudset bygning med to kviste.
Facaden er dekoreret med tandsnitsgesims, pilastermotiver, bånd og profilerede vinduer.
Facaden er dekoreret med tandsnitsgesims, pilastermotiver, bånd og profilerede vinduer.
Ejendommen er opført i 1908 og tegnet af murermester A. Laursen for tømrermester H. Pedersen.
Ejendommen er opført i 1908 og tegnet af murermester A. Laursen for tømrermester H. Pedersen.
Linje 17: Linje 17:
* J. Michaelsens Gade 7
* J. Michaelsens Gade 7


4 1/2 etages rødstensbygning med mansardskifertag, to kviste og 2 pudsede karnapper.
4 1/2-etages rødstensbygning med mansardskifertag, to kviste og to pudsede karnapper.
Ejendommen er opført i 1908 og tegnet og bygget af murermester P. Petersen.  
Ejendommen er opført i 1908 og tegnet og bygget af murermester P. Petersen.  



Nuværende version fra 28. maj 2025, 08:50

J. Michaelsens Gade er anlagt i 1906, men navngivet i 1898 efter overlærer Johan Michaelsen. Han blev i 1846 ansat ved Friskolen i daværende Grønnegade, men hans arbejde i skolevæsenet kunne ikke give ham et godt omdømme, som følge af en til tider hårdhændet adfærd. Han fik sin berømmelse ved resolut og storartet optræden under koleraepidemierne i 1853 og 1859. I den anledning blev han i 1859 udnævnt til Dannebrogsmand. Næsten alle gadens ejendomme er opført i 1908.

Gaden er en sidegade til OdensegadeFrederiksbjerg.

Ejendomme

  • J. Michaelsens Gade 3

4 1/2-etages bygning med tegltag, opført i 1908 og tegnet af murermesteren A. Laursen for tømrermesteren H. Petersen.

  • J. Michaelsens Gade 5

4 1/2-etages pudset bygning med to kviste. Facaden er dekoreret med tandsnitsgesims, pilastermotiver, bånd og profilerede vinduer. Ejendommen er opført i 1908 og tegnet af murermester A. Laursen for tømrermester H. Pedersen.

  • J. Michaelsens Gade 7

4 1/2-etages rødstensbygning med mansardskifertag, to kviste og to pudsede karnapper. Ejendommen er opført i 1908 og tegnet og bygget af murermester P. Petersen.

J. Michaelsens Gade på AarhusArkivet

  Søg billeder og kilder på AarhusArkivet

J. Michaelsens Gade

Litteratur og kilder

  • Første version af artiklen er skrevet af Leif Dehnits og overført fra Århus Leksikon