De forenede Chokolade- og Konfektfabriker Globus: Forskelle mellem versioner
mNo edit summary |
No edit summary |
||
Linje 1: | Linje 1: | ||
< | <div class="tright">{{#display_map: | ||
56.16044208987859,10.214243388080538~[[De forenede Chokolade- og Konfektionsfabriker Globus' forhenværende adresse, Kystvejen 37]]; | |||
|width=378 | |||
|height=200 | |||
|zoom=15 | |||
|center=56.16044208987859,10.214243388080538 | |||
|align=right | |||
}}</div> | |||
} | |||
</ | |||
'''De forenede Chokolade- og Konfektfabriker Globus''' var en chokolade- og konfektproducent. Virksomheden blev dannet som aktieselskab i januar 1908 efter en større sammenslutning, idet [[De forenede Sukkervarefabriker]] fra Aarhus, fabrikken "Globus" fra København og den aarhusianske fabrik "[[Royal]]" forenede sig til ét selskab. To fabrikker, én i Aarhus og én i København, skulle fortsætte med at fungere efter sammenlægningen. I Aarhus fortsatte fabrikken på [[Kystvejen 37]], som havde huset De forenede Sukkervarefabriker, med at producere søde sager. | '''De forenede Chokolade- og Konfektfabriker Globus''' var en chokolade- og konfektproducent. Virksomheden blev dannet som aktieselskab i januar 1908 efter en større sammenslutning, idet [[De forenede Sukkervarefabriker]] fra Aarhus, fabrikken "Globus" fra København og den aarhusianske fabrik "[[Royal]]" forenede sig til ét selskab. To fabrikker, én i Aarhus og én i København, skulle fortsætte med at fungere efter sammenlægningen. I Aarhus fortsatte fabrikken på [[Kystvejen 37]], som havde huset De forenede Sukkervarefabriker, med at producere søde sager. | ||
Nuværende version fra 12. mar. 2021, 11:40
De forenede Chokolade- og Konfektfabriker Globus var en chokolade- og konfektproducent. Virksomheden blev dannet som aktieselskab i januar 1908 efter en større sammenslutning, idet De forenede Sukkervarefabriker fra Aarhus, fabrikken "Globus" fra København og den aarhusianske fabrik "Royal" forenede sig til ét selskab. To fabrikker, én i Aarhus og én i København, skulle fortsætte med at fungere efter sammenlægningen. I Aarhus fortsatte fabrikken på Kystvejen 37, som havde huset De forenede Sukkervarefabriker, med at producere søde sager.
Selskabets direktør skulle være Anders Peter Valdemar Andersen, som også havde stået i spidsen for De forenede Sukkervarefabriker i Aarhus. Den hidtidige leder af Aarhusfabrikken Carl Lassen fortsatte med at stå for driften i Aarhus, ligesom Direktør Schmidt, i København ville stå for driften i hovedstaden.
Salg af ejendommen på Kystvejen
Aktieselskabet De forenede Chokolade- og Konfektfabriker Globus tilskødede i oktober 1924 Kystvejen 37 til bogtrykker C. Reimann for 105.000 kr.
Litteratur og kilder
- Aarhus Amtstidende. Indenfor Chokoladebranchen. 11-01-1908.
- Aarhus Amtstidende. 05-10-1924.