Missionshotellet i Skolegade: Forskelle mellem versioner
Mns (diskussion | bidrag) m (Fjernet beskyttelse af Missionshotellet i Skolegade) |
Mns (diskussion | bidrag) mNo edit summary |
||
Linje 4: | Linje 4: | ||
Missionshotellet reetableres dog i 1903 under tidligere ejer A.C. Jensen. Fra i hvert fald 1906 synes missionstanken endegyldigt opgivet i Skoleagde 28. Hotellet skifter navn til Hotel Frydenlund, og med jævne mellemrum kan man nu i dagspressen læse om slagsmål i det tidligere missionshotel. I dag har diskoteket Den Høje til huse i bygningen. | Missionshotellet reetableres dog i 1903 under tidligere ejer A.C. Jensen. Fra i hvert fald 1906 synes missionstanken endegyldigt opgivet i Skoleagde 28. Hotellet skifter navn til Hotel Frydenlund, og med jævne mellemrum kan man nu i dagspressen læse om slagsmål i det tidligere missionshotel. I dag har diskoteket Den Høje til huse i bygningen. | ||
==Litteratur og kilder== | ==Litteratur og kilder== | ||
Linje 12: | Linje 9: | ||
*John W. Oldam, Barer, beværtninger, cafeer, hoteller og restaurationer i Århus i 1900 - tallet. [http://www.aakb.dk/ting/search/Barer%2C%20bev%C3%A6rtninger Bestil materiale] | *John W. Oldam, Barer, beværtninger, cafeer, hoteller og restaurationer i Århus i 1900 - tallet. [http://www.aakb.dk/ting/search/Barer%2C%20bev%C3%A6rtninger Bestil materiale] | ||
*Århus Vejviser. [http://www.aakb.dk/ting/object/775100%3A10013291 Bestil materiale] | *Århus Vejviser. [http://www.aakb.dk/ting/object/775100%3A10013291 Bestil materiale] | ||
[[Kategori:Kost & logi]] | |||
[[Kategori:Folkekultur & dagligliv]] |
Versionen fra 11. jun. 2012, 13:14
I Skolegade nr. 28 lå engang et af byens missionshoteller, hvor afholdstanken var et bærende princip. Kilderne til hotellets historie er imidlertid sparsomme. Det vides dog med sikkerhed, at hotellet i 1897 skifter ejer, idet en A.C. Jensen på dette tidspunkt sælger til en C. Nørgaard. Sidstnævnte fører tilsyneladende stedet videre som missionshotel.
I år 1900 optræder en P. Pedersen som ejer, men allerede i 1901 er der igen kommet ny ejer, idet en August Rasmussen i Århus Stiftstidende annoncerer med blandt andet lagrede vine. Man turde deraf aflede, at den totale afholdstanke er opgivet. I samme ombæring sker en navneforandring til Hotel Garni.
Missionshotellet reetableres dog i 1903 under tidligere ejer A.C. Jensen. Fra i hvert fald 1906 synes missionstanken endegyldigt opgivet i Skoleagde 28. Hotellet skifter navn til Hotel Frydenlund, og med jævne mellemrum kan man nu i dagspressen læse om slagsmål i det tidligere missionshotel. I dag har diskoteket Den Høje til huse i bygningen.
Litteratur og kilder
- Århus Stiftstidende 18.11.1897.
- John W. Oldam, Barer, beværtninger, cafeer, hoteller og restaurationer i Århus i 1900 - tallet. Bestil materiale
- Århus Vejviser. Bestil materiale