Niels Jørgen Israelsen (1914-2006): Forskelle mellem versioner
(Oprettede siden med 'Bygningskonstruktør og forfatter '''Niels Jørgen Israelsen''', 1914-2006. Israelsen blev født i Åbyhøj i 1914, hvor han voksede op med en bror og sine forældre. H...') |
(Ingen forskel)
|
Versionen fra 3. nov. 2014, 10:45
Bygningskonstruktør og forfatter Niels Jørgen Israelsen, 1914-2006.
Israelsen blev født i Åbyhøj i 1914, hvor han voksede op med en bror og sine forældre. Han blev udlært tømrer og læste derefter til bygningskonstruktør i Odense. Herefter kom han til Frichs, hvor han arbejdede til han gik på pension.
Israelsen udgav sine første publikationer om arkæologi efter han havde deltaget i den arkæologiske udgravning ved Illerup Ådal. Herefter udgav han mange bøger om bygninger og bygningsbevarelse.
Israelsen gik meget op i bygningsbevarelse og registrering. Han udgav mange bøger om emnet. I 1987 blev han tildelt Sct. Clemens Stagen af Foreningen for bykultur i Århus, for sit arbejde med forståelsen af bykulturen i Danmark og Aarhus. Han var medlem af Foreningen Til Gamle Bygningers Bevarelse og udførte et stort rådgivningsarbejde for Aarhus Kommunes Udvalg for Bygnings- og Miljøbevaring fra 1978-1993.
Privatliv
Blev gift med Ella i 1941. Parret mødtes i Aarhus-Hallen. Parret fik tre børn.
Israelsens bøger og arkiv
- ”Nicolaus Hinrich Rieman” udgivet i 1965
- ”Rasmus Lassøn’s gård i Århus” udgivet i 1983
- ”Nørreport 20 og Arkitektsskolens bygninger” i 1990
Derudover har Israelsen medvirket til en række andre bøger.
Han har også indsamlet en række fotografier og andre arkivalier vedrørende bygninger som kan finde i hans arkiv hos Erhvervsarkivet
Henvisninger
- Århus Stiftstidende, 30.03.2006