Anonym

Hans Frederiksen Raae (1756-1843): Forskelle mellem versioner

Fra AarhusWiki
ingen redigeringsopsummering
No edit summary
No edit summary
Linje 1: Linje 1:
Købmand og skibsreder '''Hans Raae''', 1756-1843.
Købmand og skibsreder '''Hans Raae''', 1756-1843.


Raae var søn af Frederik Jepsen Raae og Sidsel Jensdatter Arendahl,
Raae var søn af Frederik Jepsen Raae og Sidsel Jensdatter Arendahl.


Raae fik [[borgerskab]] som købmand i 1787. Han havde inden da overtaget sin fars forretning. Han arbejde meget sammen med skippere som transporterede de vare til byen som han solgte. Varene blev solgt fra en købmandsgård ved [[Studsgades Port]]. I 1815 oprettede Raae firmaet ”Hans Raae og Søn” sammen med sin søn [[Peter Christian Raae]].  
Raae fik [[borgerskab]] som købmand i 1787. Han havde inden da overtaget sin fars forretning. Han havde et tæt samarbejde med skippere, som transporterede de varer til byen, som han solgte. Varene blev solgt fra en købmandsgård ved [[Studsgades Port]]. I 1815 oprettede Raae firmaet ”Hans Raae og Søn” sammen med sin søn [[Peter Christian Raae]].  


Raae opførte i 1798 det da værende [[Studsgade]] 70. I dag er det [[Nørreport 20]] og bygningen findes stadig. Den er hjemsted for [[Arkitektskolen]].  
Raae opførte i 1798 det daværende [[Studsgade]] 70. I dag er det [[Nørreport 20]], og bygningen findes stadig. Den er hjemsted for [[Arkitektskolen]].  


=== Privatliv ===
=== Privatliv ===
Raae blev gift med Ellen Maria Asmussen i 1785. Ellen var datter af farver P. Chr. Asmussen. Parret boede i [[Mejlgade]] med deres familie.  
Raae blev gift med Ellen Maria Asmussen i 1785. Ellen var datter af farver P. Chr. Asmussen. Parret boede i [[Mejlgade]] med deres familie.  


* [http://sejrssedler.appspot.com/search_listing?people=109525 Sejrs Selder]  
* [http://sejrssedler.appspot.com/search_listing?people=109525 Sejrs Sedler]  


[[Kategori: Erhvervsfolk]]
[[Kategori: Erhvervsfolk]]
1.778

redigeringer