Axel Vilfred Nielsen
Axel Vilfred Nielsen (født den 13. december 1902, død den 24. februar 1970) var astronom.
Han blev i 1926 cand.mag. i astronomi fra Københavns Universitet. Året efter fik han arbejde som videnskabelig assistent hos Friedrich Krüger, der havde etableret observatoriet i Aarhus. I 1946 blev han forfremmet til observator.
Under en solformørkelse i 1936 opdagede Axel Vilfred Nielsen en ny stjerne. Desværre blev den navngivet efter en russisk astronom, der opdagede samme stjerne kort efter Nielsen. I respekt for hans lange bidrag til astronomien - og som kompensation for episoden med stjernen - blev Nielsen hædret posthumt ved i 1974 at få et krater på månen opkaldt efter sig.
Ud over videnskabelige publikationer gjorde han sig særligt bemærket ved månedligt i Århus Stiftstidende at skrive om astronomi og om, hvad der foregik på nattehimlen. Dette gjorde han som en fremragende formidler - i et sprog, alle kunne forstå. Axel Vilfred Nielsen skrev desuden en lang række bøger om astronomi.
Litteratur og kilder
- Første version af artiklen er skrevet af Lars J. Jensen og overført fra Århus Leksikon
- Århus - Byens Borgere, Århus 2000