Ketel Ketelsen: Forskelle mellem versioner

Fra AarhusWiki
m (Text replacement - "↵== Se også ==" to " === Se også ===")
No edit summary
 
Linje 1: Linje 1:
'''Ketel Ketelsen''' (1833-1908), skræddermester og amatørfotograf i Aarhus.
'''Ketel Ketelsen''' (født i 1833, død i 1908), skræddermester og amatørfotograf i Aarhus.
[[Fil:Interiør fra Ketel Ketelsens hjem.jpg|300px|thumb|right|Interiør fra Ketel Ketelsens hjem i hjem [[Nørre Allé]] 10, senere [[Nørregade]] 42, cirka 1905. ]]
[[Fil:Interiør fra Ketel Ketelsens hjem.jpg|300px|thumb|right|Interiør fra Ketel Ketelsens hjem i [[Nørre Allé]] 10, senere [[Nørregade]] 42, cirka 1905. ]]
Ketel Ketelsen var født i Lek ved Flensborg. Han etablerede sig i Aarhus i 1858 som skræddermester. Han drev forretningen i [[Mejlgade]] og [[Frederiksgade]], indtil 1883, kun afbrudt af militærtjeneste i 1863-1864.  
Ketel Ketelsen var født i Lek ved Flensborg. Han etablerede sig i Aarhus i 1858 som skræddermester. Han drev forretning i [[Mejlgade]] og [[Frederiksgade]], indtil 1883, kun afbrudt af militærtjeneste i 1863-1864.  


Han blev gift med Eva Rée. Ægteskabet gav ham kapital til at udvide forretningen. Eva Rée var en del af den rige Rée-slægt. Forretningen gik så godt, at han som 50-årig kunne sælge forretningen og leve af de penge, han havde tjent.  
Han blev gift med Eva Rée, som var en del af den rige Rée-slægt. Ægteskabet gav ham kapital til at udvide forretningen, og den gik så godt, at han som 50-årig kunne sælge den og leve af de penge, han havde tjent.  


Ketel Ketelsen var interesseret i fotografering. Han brugte kameraet til at tage billeder af sine prøvekollektioner i skrædderiet. Det blev dog, efter han havde solgt sin forretning, at fotograferingen virkelig tog meget af hans tid. Ketel Ketelsen efterlod sig en stor samling fotografier, som i dag findes flere forskellige steder, blandt andet [[Den Gamle By]].
Ketel Ketelsen var interesseret i fotografering. Han brugte kameraet til at tage billeder af sine prøvekollektioner i skrædderiet. Især efter han havde solgt sin forretning, tog fotograferingen meget af hans tid. Ketel Ketelsen efterlod sig en stor samling fotografier, som i dag findes flere forskellige steder, blandt andet i [[Den Gamle By]].


=== Se også ===
=== Se også ===

Nuværende version fra 23. jun. 2025, 12:26

Ketel Ketelsen (født i 1833, død i 1908), skræddermester og amatørfotograf i Aarhus.

Interiør fra Ketel Ketelsens hjem i Nørre Allé 10, senere Nørregade 42, cirka 1905.

Ketel Ketelsen var født i Lek ved Flensborg. Han etablerede sig i Aarhus i 1858 som skræddermester. Han drev forretning i Mejlgade og Frederiksgade, indtil 1883, kun afbrudt af militærtjeneste i 1863-1864.

Han blev gift med Eva Rée, som var en del af den rige Rée-slægt. Ægteskabet gav ham kapital til at udvide forretningen, og den gik så godt, at han som 50-årig kunne sælge den og leve af de penge, han havde tjent.

Ketel Ketelsen var interesseret i fotografering. Han brugte kameraet til at tage billeder af sine prøvekollektioner i skrædderiet. Især efter han havde solgt sin forretning, tog fotograferingen meget af hans tid. Ketel Ketelsen efterlod sig en stor samling fotografier, som i dag findes flere forskellige steder, blandt andet i Den Gamle By.

Se også

Fotografer i Aarhus

Kilde

  • Vagn Dybdahl: "Århus, dengang og nu" fra 1972.