Søren Jensen Winther ( - 1643): Forskelle mellem versioner
Fra AarhusWiki
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Linje 1: | Linje 1: | ||
'''Søren Jensen Winther''' (født i Kjellerup i Lejrskov Herred, død cirka 1643) var kæmner i Aarhus i 1621 tillige købmand og værge for Aarhus [[Vor Frue Kirke]] i 16 år. | '''Søren Jensen Winther''' (født i Kjellerup i Lejrskov Herred, død cirka 1643) var kæmner i Aarhus i 1621 tillige købmand og værge for Aarhus [[Vor Frue Kirke]] i 16 år. | ||
===Privatliv=== | ===Privatliv=== | ||
Søren Jensen Winther tog Borgerskab i Aarhus 9. juli 1607 og var gift med Maren Jensdatter Wegerslev, Epitafium i [[Frue Kirke]]. | Søren Jensen Winther tog Borgerskab i Aarhus 9. juli 1607 og var gift med Maren Jensdatter Wegerslev, Epitafium i [[Vor Frue Kirke]]. | ||
==Kilder og litteratur== | ==Kilder og litteratur== |
Versionen fra 19. apr. 2021, 13:19
Søren Jensen Winther (født i Kjellerup i Lejrskov Herred, død cirka 1643) var kæmner i Aarhus i 1621 tillige købmand og værge for Aarhus Vor Frue Kirke i 16 år.
Privatliv
Søren Jensen Winther tog Borgerskab i Aarhus 9. juli 1607 og var gift med Maren Jensdatter Wegerslev, Epitafium i Vor Frue Kirke.
Kilder og litteratur
- H. Friis-Petersen, Embeds- og Bestillingsmænd i Århus, 1941
- Hoffmeyer I/511,II/37 - Berg 41