Moesgård Skovmølle: Forskelle mellem versioner

ingen redigeringsopsummering
mNo edit summary
No edit summary
Linje 1: Linje 1:
'''Moesgård Skovmølle''' ved [[Giber Å|Giber Å]] i [[Marselisborgskovene]], [[Skovmøllevej]] 51-53, har hørt under herregården [[Moesgård]].
'''Moesgård Skovmølle''' er en fredet mølle med dertilhørende restaurant ved [[Giber Å|Giber Å]] i [[Marselisborgskovene]].


Den ligger i nærheden af Moesgård ved Giber Å, kendes fra omkring 1570, men nævnes første gang i 1610, da Niels Villadsen havde fæste her. Måske har den først ligget sammen med Gammel Mosgaard, men siden 1682 har den ligget på sin nuværende placering.  
Møllen har adressen [[Skovmøllevej]] 51-53 og har hørt under herregården [[Moesgård]].


Den har været både stampemølle (mølle til stampning af tøj, huder, skind og klude til papirfremstilling samt stampning af metalplader) og kornmølle. Den har hovedsageligt leveret korn til Moesgård.
Den kendes fra omkring 1570, men nævnes første gang i 1610, da Niels Villadsen havde fæste her. Måske har den først ligget sammen med Gammel Mosgaard, men siden 1682 har den ligget på sin nuværende placering.
 
Moesgård Skovmølle har været både stampemølle (mølle til stampning af tøj, huder, skind og klude til papirfremstilling samt stampning af metalplader) og kornmølle. Den har hovedsageligt leveret korn til Moesgård.


I 1840'erne bestod møllen af stuehus, aftægtshus, lade, stald, svinestald og selve møllen.
I 1840'erne bestod møllen af stuehus, aftægtshus, lade, stald, svinestald og selve møllen.


Den var oprindeligt fæstet af forskellige møllere. Fra 1762 således gennem 30 år af møller Jens Hansen. I 1850 blev møllen overtaget af [[Thorkild Christian Dahl (1807-1872)|Thorkild. C. Dahl]] på Moesgård, og gennemgik samtidig en større ombygning. Den nuværende møllebygning er fra 1852, mens stuehuset er fra 1824.
Den var oprindeligt fæstet af forskellige møllere. Fra 1762 således gennem 30 år af møller Jens Hansen. I 1850 blev møllen overtaget af [[Thorkild Christian Dahl (1807-1872)|Thorkild. C. Dahl]] på Moesgård og gennemgik samtidig en større ombygning. Den nuværende møllebygning er fra 1852, mens stuehuset er fra 1824.


Den fungerede som mølle frem til 1924. Siden 1850'erne har den fungeret som beværtning og yndet traktørsted.
Skovmøllen fungerede som mølle frem til 1924. Siden 1850'erne har den også været en beværtning og et yndet traktørsted.


I dag fungerer det restaurerede mølleværk og savværk stort set som i 1910. Nu passes møllen dog af et møllelaug.
I dag fungerer det restaurerede mølleværk og savværk stort set som i 1910. Nu passes møllen dog af et møllelaug.


Skovmøllen blev fredet i 1959.<ref>[https://www.kulturarv.dk/fbb/sagvis.pub?sag=1096835 | Kulturarv. Fredede bygninger]</ref>
Skovmøllen blev fredet i 1959.


==Kilder==
==Litteratur og kilder==
*Kurt Lundskov: ''Det gamle Aarhus''. 2008/2016
*Kurt Lundskov: ''Det gamle Aarhus''. 2008/2016
*Lundskov hjemmeside. [https://www.lundskov.dk/menu/aarhussted.htm Det gamle Aarhus] (læst 2019)
*Lundskov hjemmeside. [https://www.lundskov.dk/menu/aarhussted.htm Det gamle Aarhus] (læst 2019)
===Referencer===
*FBB, https://www.kulturarv.dk/fbb/sagvis.pub?sag=1096835
<references/>
10.897

redigeringer