Anonym

Sankt Josephs Hospital: Forskelle mellem versioner

Fra AarhusWiki
ingen redigeringsopsummering
No edit summary
Linje 54: Linje 54:


===Amtet overtager===
===Amtet overtager===
Ved 50 års-jubilæet i 1957 boede og arbejdede der i alt 18 sygeplejeuddannede søstre på hospitalet. Med tiden faldt tilgangen af nonner og i 1971 måtte Sct. Joseph Ordenen for 3 millioner kr. sælge hospitalet til [[Aarhus Amt]]. De eksisterende nonner fik lov at blive, og først fem år senere rejste de sidste nonner væk fra hospitalet. Hospitalet havde på dette tidspunkt fået ry for at være ”endestation”, da mange terminalpatienter var indlagt på hospitalet. Efter amtets overtagelse af hospitalet kom det til at fungere som langtidsmedicinsk afdeling og genoptræning for ældre og handicappede. I startens af 1980’erne var hospitalet lukningstruet, og ved årsskiftet 1985 blev de sidste 18 patienter flyttet til [[Marselisborg Hospital]]. Den gamle bygning fortsatte med at rumme faciliteter til Center for psykisk-fysisk handicappede, ligesom et høre- og talecenter blev indrettet i bygningen.
Ved 50 års-jubilæet i 1957 boede og arbejdede der i alt 18 sygeplejeuddannede søstre på hospitalet. Med tiden faldt tilgangen af nonner og i 1971 måtte Sct. Joseph Ordenen for 3 millioner kr. sælge hospitalet til [[Aarhus Amt]]. De eksisterende nonner fik lov at blive, og først fem år senere rejste de sidste nonner væk fra hospitalet. Hospitalet havde på dette tidspunkt fået ry for at være ”endestation”, da mange terminalpatienter var indlagt på hospitalet. Efter amtets overtagelse af hospitalet kom det til at fungere som langtidsmedicinsk afdeling og genoptræning for ældre og handicappede. I startens af 1980’erne var hospitalet lukningstruet, og ved årsskiftet 1985 blev de sidste 18 patienter flyttet til [[Marselisborg Hospital]]. Den gamle bygning fortsatte med at rumme faciliteter til [[Daghjem Frederiksbjerg]] - et center for psykisk-fysisk handicappede, ligesom et høre- og talecenter blev indrettet i bygningen.
 
===VUC rykker ind===
I 1987 rykkede uddannelsesinstitutionen [[VUC]] ind i den gamle hospitalsbygning, som de kom til at dele med Daghjem Frederiksbjerg. De gamle hospitalsstuer blev omdannet til undervisningslokaler, og det katolske kapel blev til kantine. I 2010 købte VUC ejendommen. Mellem jul og nytår samme år var ejendommen udsat for massive vandskader, efter hård frost sprængte flere radiatorer og vandrør. Først i september 2011 var ejendommen igen klar til brug efter en større renovering, og i mellemtiden havde VUC været på udkig efter en anden bygning, der var stor nok til at rumme alle deres aktiviteter. Valget faldt på Ingeniørhøjskolens tidligere bygninger på [[Dalgas Avenue]], og i 2013 blev Sankt Joseph Hospital solgt til [[Mogens de Linde]].
 
=== Renovering med et tvist ===
Efter at have stået tom i nogle år blev ejendommen i 2015 købt af softwarevirksomheden [[Kiloo]], der især er kendt for spillet Subway Surfers. Ejendommen skulle bruges til virksomhedens nye hoveddomicil, men først måtte det gamle hospital gennemgå en gennemgribende renovering og ombygning. Arbejdet stod på i tre år, hvor de indvendige forhold blev moderniseret med store lyse lokaler, og en parkeringskælder blev anlagt under den store plæne foran hospitalet. Udvendigt er hospitalet ført tilbage til sit oprindelige udtryk, og blandt andet er ventilationsriste blevet fjernet fra facaden, mens tilmurede vinduer er blevet genskabt.
 
Selvom ejendommen er blevet gennemrenoveret med respekt for stedets arkitektur og historie, skal man ikke bevæge sig mange skridt ind på grunden for at se, at det ikke er hvem som helst, der nu har indtaget hospitalet. På den store græsplæne stikker bombehaler op, og inde i ejendommen støder man både på spidsen af en jetjager og Tintins ternede raket, mens der i kælderen findes både pizzaovn og bar. På den måde fremstår Sankt Josephs Hospitals bygning i dag som en finurlig blanding af nyt og gammelt.


Siden 1987 holdt uddannelsesinstitutionen [[VUC Århus|VUC]] til i den gamle hospitalsbygning. Bygningen blev i 2013 købt af [[Mogens de Linde]]. I midten af 2015 købte det aarhusianske spiludviklerfirma [[Kiloo]] hospitalsbygningen for at indrette det til nyt hovedkvarter.


===Læger tilknyttet Sct. Josephs Hospital===
===Læger tilknyttet Sct. Josephs Hospital===
Linje 73: Linje 80:


==Kilder og litteratur==
==Kilder og litteratur==
* Søstrenes Hospital – Bülowsgade 68 i Aarhus - En bygning, hvor historien møder nutiden, Andrea Hvidtjørn og Tommy Heisz, Aarhus Byhistoriske Fond og Kiloo, 2021.
* Skt. Josephs Hospital i Århus Årbog 1977, Århus byhistorisk Udvalg
* Skt. Josephs Hospital i Århus Årbog 1977, Århus byhistorisk Udvalg
* Århus Registrant, Frederiksbjerg vest, Magistratens 2. afdeling, 1981
* Århus Registrant, Frederiksbjerg vest, Magistratens 2. afdeling, 1981