De forenede Chokolade- og Konfektfabriker Globus

Version fra 25. apr. 2019, 14:55 af Phillip Stadsarkivet (diskussion | bidrag) Phillip Stadsarkivet (diskussion | bidrag) (Oprettede siden med "'''De forenede Chokolade- og Konfektfabriker Globus''' var en virksomhed dannet i januar 1908 efter en støre sammenslutning, i det De forenede Sukkevarefabriker fra Aar...")
(forskel) ←Ældre version | Nuværende version (forskel) | Nyere version → (forskel)

De forenede Chokolade- og Konfektfabriker Globus var en virksomhed dannet i januar 1908 efter en støre sammenslutning, i det De forenede Sukkevarefabriker fra Aarhus, fabrikken "Globus" fra København og den aarhusianske fabrik "Royal" forenede sig til ét selskab. To fabrikker, én i Aarhus og én i København, skulle fortsætte med at fungere efter sammenlægningen

Den hidtidige leder af Aarhusfabrikken Carl Lassen fortsatte med at stå for driften i Aarhus, ligesom Direktør Schmidt, i København ville stå for driften i hovedstaden.

I Aarhus lå fabrikken på Kystvejen 37.

Salg af ejendommen på Kystvejen

Aktieselskabet De forenede Chokolade- og Konfektfabriker Globus tilskødede i oktober 1924 Kystvejen 37 til bogtrykker C. Reimann for 105.000 kr.

Litteratur og kilder

  • Aarhus Amtstidende. Indenfor Chokoladebranchen. 11-01-1908.