Arbejdsmændenes Fagforening i Aarhus, Klub 12 (-1919)

Version fra 2. apr. 2019, 09:43 af Hhoej (diskussion | bidrag) Hhoej (diskussion | bidrag) (Oprettede siden med "thumbnail|To arbejdsmænd graver rende ca. 1933-1938. Foto: Aage Fredslund Andersen Frem til oprettelsen af Jord- og Betonarbejder...")
(forskel) ←Ældre version | Nuværende version (forskel) | Nyere version → (forskel)

Frem til oprettelsen af Jord- og Betonarbejdernes Fagforening i Aarhus i efteråret 1919 var de aarhusianske jord- og betonarbejdere samlet i Klub 12 under Arbejdsmændenes Fagforening i Aarhus, kaldet Afdeling A.

To arbejdsmænd graver rende ca. 1933-1938. Foto: Aage Fredslund Andersen

Afdeling A blev stiftet 23. april 1889, og de underliggende brancheklubber er sandsynligvis blevet oprettet, efterhånden som medlemstallet steg, og behovet for specialorganisationer til at varetage de forskellige branchers særlige interesser blev tydeligt.

Litteratur og kilder

  • Anker Nielsen: Jord- og Betonarbejdernes Fagforening 1919-1969. Aarhus, 1969
  • Søren Nielsen: Beretning om Virksomheden i Arbejdsmændenes Fagforening for Aarhus og Omegn : 1889-1914