Hans Jansens Hjem

Version fra 6. nov. 2025, 10:13 af Hemik (diskussion | bidrag) Hemik (diskussion | bidrag)
(forskel) ←Ældre version | Nuværende version (forskel) | Nyere version → (forskel)

Hans Jansens Hjem var et gigtsanatorium, etableret i 1947 på privat basis af sygeplejersken Ebba Jansen. Hun grundlagde sanatoriet ud fra et ønske om at hjælpe gigtpatienter.

Historisk baggrund

Ebba Jansen etablerede sit gigtsanatorium i ejendommen Egernvej 5 fra 1913 i Skåde ved Højbjerg. Huset, der blev solgt den 1. august 1947, tilhørte skrivemaskinefabrikanten Karl Randrup (Olivetti).

Gigtsanatoriet er opkaldt efter Ebba Jansens far, overlæge Hans Jansen, der var én af Danmarks første speciallæger i reumatologi. Han arbejdede på Bispebjerg Hospital som leder af massage- og badeafdelingen og var den første læge, der tog gigt som sygdom alvorligt. Dette arbejde gav ham hos kollegaer øgenavnet 'badelægen'. Til trods for dette holdt han en række foredrag og argumenterede - i blandt andet radioen - for behovet for en etablering af et nyt dansk gigtsanatorium.

Hans Jansens tanker materialiserede sig hos Andelsforeningernes Sanatorieforening, der i 1929 vedtog at opføre et sanatorium i Skælskør.

Hans Jansens Hjem på AarhusArkivet

  Søg billeder og kilder på AarhusArkivet

Hans Jansens Hjem

Kilder

  • Bente Olesen, Jubilæum 50 Gigtsanatoriet Hans Jansens Hjems historie 1947-1997