Anonym

Forside: Forskelle mellem versioner

Fra AarhusWiki
257 bytes fjernet ,  Onsdag kl. 07:22
ingen redigeringsopsummering
No edit summary
No edit summary
 
(8 mellemliggende versioner af den samme bruger vises ikke)
Linje 6: Linje 6:
{| width="100%"
{| width="100%"
|-
|-
| class="portal-column-left-wide" valign="top" | <h2>[[Aarhus Havnestation|Ugens wikiartikel: Søbanegård og Prinsessefærger]]</h2>
| class="portal-column-left-wide" valign="top" | <h2>[[Artillerikasernen|Ugens wikiartikel: Artilleristerne ved Langelandsgade]]</h2>


[[Fil:6247559272071168 000000186.jpg|centre|500px|thumb]]
[[Fil:Artillerikasernen ca. 1908.jpg|centre|500px|thumb]]


I løbet af de sidste 10 år har tusindvis af aarhusianere taget turen til [[Dokk1]] for blandt andet at få nyt pas, låne en bog, spille skak, få studiehjælp, sy, synge eller deltage i et af de utallige andre arrangementer og forelæsninger, som gennem årene er blevet afholdt på Dokk1. Tidligere, når aarhusianerne besøgte området, var det dog hverken grund af et nyt pas eller fællessang, men derimod kalundborgfærgen. Gennem 40 år var det nemlig her, at blandt andet prinsessefærgerne og Ask og Urd lagde til ved [[Aarhus Havnestation]].
I 1889 stod byens tredje nye store kaserne færdig. I årene inden havde både dragonerne og fodfolket fået deres egne kaserne på henholdsvis [[Vester Allé]] og [[Høegh-Guldbergs Gade]] og nu kunne også artilleristerne flytte ind i egen [[Artillerikasernen|nybygget kaserne]] på [[Langelandsgade]].


[[Aarhus Havnestation|Læs mere om Aarhus Havnestation]]  
[[Artillerikasernen|Læs mere om Artillerikasernen]]  


| class="portal-column-right-narrow" valign="top" | <h2>Seneste artikler</h2>
| class="portal-column-right-narrow" valign="top" | <h2>Seneste artikler</h2>