Missionshotellet i Skolegade: Forskelle mellem versioner

ingen redigeringsopsummering
No edit summary
No edit summary
 
Linje 1: Linje 1:
I [[Skolegade 28]] lå engang et af byens missionshoteller, hvor afholdstanken var et bærende princip. Kilderne til hotellets historie er imidlertid sparsomme. Det vides dog med sikkerhed, at hotellet i 1897 skifter ejer, idet en A.C. Jensen på dette tidspunkt sælger til en C. Nørgaard. Sidstnævnte fører tilsyneladende stedet videre som missionshotel.
I [[Skolegade 28]] lå engang et af byens missionshoteller, hvor afholdstanken var et bærende princip. Kilderne til hotellets historie er imidlertid sparsomme. Det vides dog med sikkerhed, at hotellet i 1897 skiftede ejer, idet en A.C. Jensen på dette tidspunkt solgte til en C. Nørgaard. Sidstnævnte førte tilsyneladende stedet videre som missionshotel.


I år 1900 optræder en P. Pedersen som ejer, men allerede i 1901 er der igen kommet ny ejer, idet en August Rasmussen i [[Århus Stiftstidende]] annoncerer med blandt andet lagrede vine. Man turde deraf aflede, at den totale afholdstanke er opgivet. I samme ombæring sker en navneforandring til Hotel Garni.
I år 1900 optræder en P. Pedersen som ejer, men allerede i 1901 kom der igen ny ejer, idet en August Rasmussen i [[Århus Stiftstidende]] annoncerede med blandt andet lagrede vine. Man turde deraf aflede, at den totale afholdstanke var blevet opgivet. I samme ombæring skete en navneforandring til Hotel Garni.


Missionshotellet reetableres dog i 1903 under tidligere ejer A.C. Jensen. Fra i hvert fald 1906 synes missionstanken endegyldigt opgivet i Skoleagde 28. Hotellet skifter navn til Hotel Frydenlund, og med jævne mellemrum kan man nu i dagspressen læse om slagsmål i det tidligere missionshotel. Senere har diskoteket Den Høje til huse i bygningen. Pr. 2016 er GBAR flyttet ind.
Missionshotellet reetableredes dog i 1903 under tidligere ejer A.C. Jensen. Fra i hvert fald 1906 synes missionstanken endegyldigt opgivet i Skolegade 28. Hotellet skiftede navn til Hotel Frydenlund, og med jævne mellemrum kunne man i dagspressen læse om slagsmål i det tidligere missionshotel. Senere - fra 1972 - fik diskoteket Den Høje til huse i bygningen. Pr. 2016 er GBAR flyttet ind.


==Litteratur og kilder==
==Litteratur og kilder==
4.084

redigeringer