Missionshotellet i Skolegade: Forskelle mellem versioner

Fra AarhusWiki
m (Missionshotellet i Skolegade beskyttet: Beskyttet af ophavsrettigheder ([edit=sysop] (på ubestemt tid) [move=sysop] (på ubestemt tid)))
No edit summary
 
(9 mellemliggende versioner af 4 andre brugere ikke vist)
Linje 1: Linje 1:
I [[Skolegade]] nr. 28 lå engang et af byens missionshoteller, hvor afholdstanken var et bærende princip. Kilderne til hotellets historie er imidlertid sparsomme. Det vides dog med sikkerhed, at hotellet i 1897 skifter ejer, idet en A.C. Jensen på dette tidspunkt sælger til en C. Nørgaard. Sidstnævnte fører tilsyneladende stedet videre som missionshotel.
I [[Skolegade 28]] lå engang et af byens missionshoteller, hvor afholdstanken var et bærende princip. Kilderne til hotellets historie er imidlertid sparsomme. Det vides dog med sikkerhed, at hotellet i 1897 skiftede ejer, idet en A.C. Jensen på dette tidspunkt solgte til en C. Nørgaard. Sidstnævnte førte tilsyneladende stedet videre som missionshotel.


I år 1900 optræder en P. Pedersen som ejer, men allerede i 1901 er der igen kommet ny ejer, idet en August Rasmussen i [[Århus Stiftstidende]] annoncerer med blandt andet lagrede vine. Man turde deraf aflede, at den totale afholdstanke er opgivet. I samme ombæring sker en navneforandring til Hotel Garni.
I år 1900 optræder en P. Pedersen som ejer, men allerede i 1901 kom der igen ny ejer, idet en August Rasmussen i [[Århus Stiftstidende]] annoncerede med blandt andet lagrede vine. Man turde deraf aflede, at den totale afholdstanke var blevet opgivet. I samme ombæring skete en navneforandring til Hotel Garni.


Missionshotellet reetableres dog i 1903 under tidligere ejer A.C. Jensen. Fra i hvert fald 1906 synes missionstanken endegyldigt opgivet i Skoleagde 28. Hotellet skifter navn til Hotel Frydenlund, og med jævne mellemrum kan man nu i dagspressen læse om slagsmål i det tidligere missionshotel. I dag har diskoteket Den Høje til huse i bygningen.
Missionshotellet reetableredes dog i 1903 under tidligere ejer A.C. Jensen. Fra i hvert fald 1906 synes missionstanken endegyldigt opgivet i Skolegade 28. Hotellet skiftede navn til Hotel Frydenlund, og med jævne mellemrum kunne man i dagspressen læse om slagsmål i det tidligere missionshotel. Senere - fra 1972 - fik diskoteket Den Høje til huse i bygningen. Pr. 2016 er GBAR flyttet ind.
 
 
''Forfatter og ophav: Jesper Toft Hansen 2008''


==Litteratur og kilder==
==Litteratur og kilder==
*Første version af artiklen er skrevet af Jesper Toft Hansen og overført fra Århus Leksikon
*Århus Stiftstidende 18.11.1897.
*Århus Stiftstidende 18.11.1897.
*John W. Oldam, Barer, beværtninger, cafeer, hoteller og restaurationer i Århus i 1900 - tallet. [http://www.aakb.dk/ting/search/Barer%2C%20bev%C3%A6rtninger Bestil materiale]
*John W. Oldam, Barer, beværtninger, cafeer, hoteller og restaurationer i Århus i 1900 - tallet. [http://www.aakb.dk/ting/search/Barer%2C%20bev%C3%A6rtninger Bestil materiale]
*Århus Vejviser. [http://www.aakb.dk/ting/object/775100%3A10013291 Bestil materiale]
*Århus Vejviser. [https://www.aakb.dk/search/ting/rec.id%3D10013291 Bestil materiale]
 
[[Kategori:Kost & logi]]
[[Kategori:Folkekultur & dagligliv]]

Nuværende version fra 8. jul. 2025, 08:07

I Skolegade 28 lå engang et af byens missionshoteller, hvor afholdstanken var et bærende princip. Kilderne til hotellets historie er imidlertid sparsomme. Det vides dog med sikkerhed, at hotellet i 1897 skiftede ejer, idet en A.C. Jensen på dette tidspunkt solgte til en C. Nørgaard. Sidstnævnte førte tilsyneladende stedet videre som missionshotel.

I år 1900 optræder en P. Pedersen som ejer, men allerede i 1901 kom der igen ny ejer, idet en August Rasmussen i Århus Stiftstidende annoncerede med blandt andet lagrede vine. Man turde deraf aflede, at den totale afholdstanke var blevet opgivet. I samme ombæring skete en navneforandring til Hotel Garni.

Missionshotellet reetableredes dog i 1903 under tidligere ejer A.C. Jensen. Fra i hvert fald 1906 synes missionstanken endegyldigt opgivet i Skolegade 28. Hotellet skiftede navn til Hotel Frydenlund, og med jævne mellemrum kunne man i dagspressen læse om slagsmål i det tidligere missionshotel. Senere - fra 1972 - fik diskoteket Den Høje til huse i bygningen. Pr. 2016 er GBAR flyttet ind.

Litteratur og kilder

  • Første version af artiklen er skrevet af Jesper Toft Hansen og overført fra Århus Leksikon
  • Århus Stiftstidende 18.11.1897.
  • John W. Oldam, Barer, beværtninger, cafeer, hoteller og restaurationer i Århus i 1900 - tallet. Bestil materiale
  • Århus Vejviser. Bestil materiale