Anders Nielsen (1825-1898): Forskelle mellem versioner

Fra AarhusWiki
No edit summary
No edit summary
Linje 3: Linje 3:


'''Offentligheden'''
'''Offentligheden'''
A. Nielsen havde ellers rig mulighed i at gå i sin fars fodspor, men valgte i stede at gå lære som urmager hos urmager Pallesen-Rohde i Aarhus, som svend arbejdede han noget tid i København inden han tog ud for at se den stor verden, der med lærte han også sprog, som han også havde tage undervisning, samt i musik.  
A. Nielsen havde ellers rig mulighed i at gå i sin fars fodspor, men valgte i stede at gå lære som urmager hos urmager Pallesen-Rohde i Aarhus. Som svend arbejdede han noget tid i København, inden han tog ud for at se den stor verden, der med lærte han også mange sprog, som han også havde tage undervisning i på dansk jord, samt i musik.  
Da han kom tilbage til Aarhus og skabte sig en ny hverdag, han købte nemlig Segalt mølle i 1856, men kunne ikke rigtig affinde sig med møllerlivet, så 2 år efter var han man tilbage til urmagererhvervet i Aarhus.  
Da han kom tilbage til Aarhus, skabte han sig en ny hverdag, han købte nemlig Segalt mølle i 1856, men kunne ikke rigtig affinde sig med møllerlivet, så 2 år efter var han tilbage til urmagererhvervet i Aarhus.  
Men ændringer af sygmaskinen skulle vise sig at være hans endelige gennembrud, i 1861 opfandt han en ændring af sygmaskinen, dette medførte at han fik en støre virksomhed op at stå, der i 1880 havde han 60-70 ansatte og virksomheden havde eget snedker og støberi. Det var en ulykke i der skulle sætte bremserne i for ham, som der påvirkede ham til sin død.     
Men da han så opfandt en sygmaskine i 1861, skulle vise sig at være hans endelige gennembrud, dette medførte at han fik en støre virksomhed op at stå, der i 1880 havde 60-70 ansatte og virksomheden havde eget snedker og støberi.  
 
Det var en ulykke i der skulle sætte bremserne i for ham, som der påvirkede ham til sin død i 1898.     





Versionen fra 25. apr. 2017, 08:27

Anders Nielsen. Urmager og symaskinefabrikant. Han var født d. 16. okt. 1825 i Lillering, Framlev sogn under Århus amt og han døde d. 27. juli 1898 i Aarhus.


Offentligheden A. Nielsen havde ellers rig mulighed i at gå i sin fars fodspor, men valgte i stede at gå lære som urmager hos urmager Pallesen-Rohde i Aarhus. Som svend arbejdede han noget tid i København, inden han tog ud for at se den stor verden, der med lærte han også mange sprog, som han også havde tage undervisning i på dansk jord, samt i musik. Da han kom tilbage til Aarhus, skabte han sig en ny hverdag, han købte nemlig Segalt mølle i 1856, men kunne ikke rigtig affinde sig med møllerlivet, så 2 år efter var han tilbage til urmagererhvervet i Aarhus. Men da han så opfandt en sygmaskine i 1861, skulle vise sig at være hans endelige gennembrud, dette medførte at han fik en støre virksomhed op at stå, der i 1880 havde 60-70 ansatte og virksomheden havde eget snedker og støberi.

Det var en ulykke i der skulle sætte bremserne i for ham, som der påvirkede ham til sin død i 1898.


Poletik A. Nielsen var medlem af Århus Byråd fra d. 6. jan. 1882 og til d. 31. dec. 1887.


Privatliv A. Nielsen var søn af gårdejer Niels Sørensen. A. Nielsen blev gift d. 20. dec. 1853 med Anna Munk, hun var født i Kolding d. 19. juni 1835 og hun døde d. 10. dec. 1921 i Aarhus. Anna var datter af rebslager Jes Sørensen Munk og hustru Caroline Christine Ohlsen.


Litteratur og Kilder

Borgere i byens råd. Medlemmer af Aarhus bys borgerrepræsentation og byråd, side 165