Brorsonsvej

Version fra 2. nov. 2021, 12:29 af Laura B. (diskussion | bidrag) Laura B. (diskussion | bidrag) (Oprettede siden med "'''Brorsonsvej''' er en vej, som ligger i Viby. Vejen ligger mellem Skanderborgvej og Øster Allé. Navnegruppe i Viby med danske teologer. Oprindelig navngivet i 1922 so...")
(forskel) ←Ældre version | Nuværende version (forskel) | Nyere version → (forskel)

Brorsonsvej er en vej, som ligger i Viby. Vejen ligger mellem Skanderborgvej og Øster Allé.

Navnegruppe i Viby med danske teologer.

Oprindelig navngivet i 1922 som Rolighedsvej, men ændret i 1940 til Brorsonsvej efter biskop og salmedigter Hans Adolph Brorson (1694-1764). Han blev født i Randrup i Sønderjylland. I 1732, som præst i Tønder, udsendte han et lille hæfte med julesalmer bl.a. I denne søde juletid og Den Yndigste rose er funden. Nogle efterladte salmer blev udgivet i 1765, heriblandt Her vil ties og Den store hvide flok. Hans digte bæres af en inderlig pietistisk glød.

Brorsonsvej på AarhusArkivet

  Søg billeder og kilder på AarhusArkivet

Brorsonsvej

Kilder og Litteratur

  • Leif Dehnits: ”Aarhusianske gadenavne – historien bag navnet på gader og veje i Aarhus Kommune”, udgivet ved Aarhus Byhistoriske Fond, Aarhus Stadsarkiv, Turbine Forlaget og forfatteret, 2018