Johannes Magnus Mørk (1827-1889): Forskelle mellem versioner

ingen redigeringsopsummering
No edit summary
No edit summary
Linje 1: Linje 1:
[[Fil:Johannes Magnus Mørk (1827-1889).jpg|thumbnail|Johannes Magnus Mørk]]
[[Fil:Johannes Magnus Mørk (1827-1889).jpg|thumbnail|Johannes Magnus Mørk]]
Købmand, politiker, redaktør '''Johannes Magnus Mørk''', medlem af [[Aarhus Borgerrepræsentaion|borgerrepræsentationen]], senere [[Aarhus Byråd|byrådet]] 17. jan. 1856-17. juni 1889. Viceformand 14. jan. 1857. Formand 20. jan. 1860-1868 for partiet [[Højre]].  
Købmand, politiker, redaktør '''Johannes Magnus Mørk''', medlem af [[Aarhus Borgerrepræsentaion|borgerrepræsentationen]], senere [[Aarhus Byråd|byrådet]] 17. jan. 1856-17. juni 1889. Viceformand 14. jan. 1857. Formand 20. jan. 1860-1868 for partiet [[Højre]]. Ridder af Dannebrog 1864, Dannebrogsmand 1888. 


Født 20. marts 1827 i Aarhus, død 17. juni 1889 i København.
Født 20. marts 1827 i Aarhus, død 17. juni 1889 i København.
Linje 16: Linje 16:


===Andre poster===
===Andre poster===
Naturligvis var han også uden for byrådet engageret i byens udvikling; han var medlem af bestyrelsen for Århus Museum, Teknisk Skole m.fl.; hans private interesser gik i litterær retning: Han ejede et betydeligt bibliotek og havde selv en smidig pen, der undertiden blev taget i brug til officielle opgaver: Således skrev han teksten til den kantate, der blev afsunget ved den første jyske industriudstillings åbning 1876 i Århus, ligesom han måtte klare det delikate hverv at skrive sang til en festlighed under Frederik VII's og grevinde Danners besøg i 1861.  
Naturligvis var han også uden for byrådet engageret i byens udvikling. Han var medlem af bestyrelsen for [[Århus Museum]], [[Aarhus Teknisk Skole|Teknisk Skole]] m.fl.. Hans private interesser gik i litterær retning og han ejede et betydeligt bibliotek og havde selv en smidig pen, der undertiden blev taget i brug til officielle opgaver. Eksempelvis skrev han teksten til den kantate, der blev afsunget ved den første jyske industriudstillings åbning 1876 i Århus, samt det delikate hverv at skrive sang til en festlighed under Frederik VII's og grevinde Danners besøg i 1861.  


===Mørks eftermæle i Aarhus===
===Mørks eftermæle i Aarhus===
Hvor populær M. var i byen ses af modstanderbladenes udtalelser ved hans død. Demokraten skrev, at M. »gennem Aarhuus Stiftstidende opnåede at få slået fast, at han var en forsonlig mand, og da folk kunne gå til ham med alt og altid finde et venligt og forekommende svar, så opnåede han at blive den populæreste mand i Århus«. Også Århus Amtstidende fastslog, at »få eller ingen har som han haft rod i det brede lag af befolkningen her i byen«. M, der døde pludseligt under et besøg i København, blev begravet på byrådets foranstaltning og bekostning. - Ridder af Dannebrog 1864, Dannebrogsmand 1888. 
Mørks popularitet i byen ses af modstanderbladenes udtalelser ved hans død. [[Demokraten]] skrev, at Mørk ''gennem Aarhuus Stiftstidende opnåede at få slået fast, at han var en forsonlig mand, og da folk kunne gå til ham med alt og altid finde et venligt og forekommende svar, så opnåede han at blive den populæreste mand i Århus''. Også [[Århus Amtstidende]] fastslog, at ''få eller ingen har som han haft rod i det brede lag af befolkningen her i byen''. Mørk der døde pludseligt under et besøg i København, blev begravet på byrådets foranstaltning og bekostning.


===Medlem af eller byens repræsentant i...===
===Medlem af eller byens repræsentant i...===
637

redigeringer