Forside: Forskelle mellem versioner

Ingen redigeringsopsummering
Ingen redigeringsopsummering
 
(90 mellemliggende versioner af den samme bruger vises ikke)
Linje 6: Linje 6:
{| width="100%"
{| width="100%"
|-
|-
| class="portal-column-left-wide" valign="top" | <h2>[[Guldsmedgade|Ugens wikiartikel: Lagkage, sporvogne og terror i Guldsmedgade]]</h2>
| class="portal-column-left-wide" valign="top" | <h2>[[Sven Hansen (1910-1989)|Ugens wikiartikel: Sven Hansen - Landskabsarkitekten, der ønskede et smukkere Danmark]]</h2>


[[Fil:Guldsmedgade 1904, ukendt fotograf.jpg|centre|500px|thumb]]
[[Fil:70029 494.jpg|centre|500px|thumb]]


[[Guldsmedgade]] markerer [[Klostergadekvarteret]]s østlige grænse og går fra [[Nørre Allé]] i nord til [[Lille Torv]] i syd. Syd for [[Klostergade]] er her brosten og blandede facadetyper, der skifter mellem lange og moderne butiksfacader til smallere og ældre facader. Gadeforløbet nord for Klostergade er mere ensartet med tæt gadeparkering og ejendomme, der stort set alle stammer fra 1800-tallets sidste årti.
Hvis du ikke er en del af arkitektmiljøet, siger navnet [[Sven Hansen (1910-1989)|Sven Hansen]], dig nok ikke meget. Men som aarhusianer har du formodentligt passeret og opholdt dig i et af hans kreationer utallige gange; nemlig [[Musikhusparken]]. Eller det vil sige, den tidligere Musikhuspark, inden den sidste år blev omlagt i et samarbejde mellem Schønherr, HABITAS og Morten Stræde. Men selv om Sven Hansens nok mest kendte værk i dag er væk, har han haft en uvurderlig indflydelse på, hvordan landskabsarkitekter i dag arbejder – ikke kun i Danmark men også verden over.


[[Klostergadekvarteret|Læs mere om Klostergadekvarteret]]
[[Sven Hansen (1910-1989)|Læs mere om Sven Hansen]]  


| class="portal-column-right-narrow" valign="top" | <h2>Seneste artikler</h2>
| class="portal-column-right-narrow" valign="top" | <h2>Seneste artikler</h2>