Carl Bardino: Forskelle mellem versioner

Ingen redigeringsopsummering
Balthasar (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringsopsummering
(10 mellemliggende versioner af 5 andre brugere ikke vist)
Linje 1: Linje 1:
 
<div class="tright">{{#display_map:
Beslagsmed og Smedemester (født ''C.F. Bardino'' den 19. marts 1877), indehaver af en smedeforretning af samme navn samt formand for foreningenerne ''Håndværkere og Næringsdrivendes Sammenslutning'' og ''Sammenslutningen af Smedemestre i jyske Købstæder'' og sekretær i ''Århus Smedelaug''.  
56.178146, 10.201252~[[Randersvej 118]];
|width=350
|height=200
|zoom=15
|center=56.178146, 10.201252
|align=right
}}</div>
[[Fil:Bardino.jpg|400px|thumb|right|Smedemester C. F. Bardino med personale. [[Niels Ebbesens Vej]], senere [[Randersvej]], nr. 116, 1910. Fotograf: Ukendt. Den Gamle Bys billedarkiv]]
Beslagsmed og Smedemester (født ''Carl Frederik Bardino'' den 19. marts 1877), indehaver af en smedeforretning af samme navn samt formand for foreningenerne ''Håndværkere og Næringsdrivendes Sammenslutning'' og ''Sammenslutningen af Smedemestre i jyske Købstæder'' og sekretær i ''Århus Smedelaug''.  


Smedeforretningen blev grundlagt i cirka 1877 og overtaget af smedemester Andersen i 1897.
Smedeforretningen blev grundlagt i cirka 1877 og overtaget af smedemester Andersen i 1897.
Linje 8: Linje 16:
Bardino blev født og udlært på Sjælland og kom i 1909 til Aarhus. I Aarhus åbnede han dels et værksted med smedeforretning og dels blev han inddraget i organisatorisk arbejde.
Bardino blev født og udlært på Sjælland og kom i 1909 til Aarhus. I Aarhus åbnede han dels et værksted med smedeforretning og dels blev han inddraget i organisatorisk arbejde.


Bardinos organisatoriske arbejde kom i en periode til udtryk i at han var kandidat for de Konservative til [[Århus Byråd]].  
Bardinos organisatoriske arbejde kom i en periode til udtryk i at han var kandidat for de Konservative til [[Aarhus Byråd]].  
 
Bardino blev om morgenen den 20.12 1944 skudt i sit hjem, da han trådte ind i sin spisestue for at drikke morgente, af tre mænd, der efterfølgende forsvandt i bil. Mændene kom fra den såkaldte "Koldinggruppe", en jysk fraktion af Peter-gruppen, som blev etableret med henblik på at skræmme den danske befolkning til at tage afstand fra modstandsbevægelsen.<br>
Episoden er nævnt i Sejrs Sedler:
 


Aarhus Stiftstidende


Bardino blev om morgenen den 20.12 1944 skudt i sit hjem af tre mænd, der efterfølgende forsvandt i bil. Mændende kom fra den såkaldte "Koldinggruppe", en jysk fraktion af Peter-gruppen.  
Smedemester Carl Frederik Bardino, Randersvej 116 Skudt af tre Nænd, som kørte bort i en Bil Carl Frederik Bardino begyndte Forretningen 1.3.1904 paa Christiansbjerg - har været Formand for Sammenslutningen af Smedemestre i jydske Købstæder Billede.




== Kilder ==
== Kilder ==


* http://danmarkshistorien.dk/leksikon-og-kilder/vis/materiale/peter-gruppen-tysk-terror-i-danmark-1944-45/
* Preben Rasmussens Samling, Randersvej 116
* Preben Rasmussens Samling, Randersvej 116
* Aarhus Stiftstidende 20.12. 1944
* Aarhus Stiftstidende 20.12. 1944
* Erhvervshistorisk Årbog 1976-77, s. 124


[[Kategori: Erhvervsfolk]]
[[Kategori: Erhvervsfolk]]
[[Kategori:Besættelsen]]
[[Kategori:Besættelsen]]
<!-- Koordinaterne er på Randersvej 118 -->