Herredsvang: Forskelle mellem versioner

8 bytes tilføjet ,  21. juni 2022
ingen redigeringsopsummering
No edit summary
No edit summary
 
(En mellemliggende version af den samme bruger vises ikke)
Linje 2: Linje 2:
Området er gennemskåret af [[Herredsvej]].
Området er gennemskåret af [[Herredsvej]].


[[Stadsarkitektens byplaner og byggerier|Stadsarkitektens]] kontor udarbejdede i 1968 en samlet bebyggelsesplan for området ved Herredsvej kaldet ”Aarhus Vest” med boligblokke i Herredsvang og parcelhuse i [[Kalenderkvarteret]]. I dag ligger [[Fjældevænget]] og [[Rydevænget]] med boligblokke opført i 1976-81 på den ene side af Herredsvej. På den anden side af Herredsvej ligger [[Trillegården]], som er et område med 483 boliger, fordelt på etagebyggeri, rækkehuse, gårdhavehuse og et ungdomsbolighus.  
[[Stadsarkitektens byplaner og byggerier|Stadsarkitektens]] kontor udarbejdede i 1968 en samlet bebyggelsesplan for området ved [[Herredsvej]] kaldet ”Aarhus Vest” med boligblokke i Herredsvang og parcelhuse i [[Kalenderkvarteret]]. I dag ligger [[Fjældevænget]] og [[Rydevænget]] med boligblokke opført i 1976-81 på den ene side af Herredsvej. På den anden side af Herredsvej ligger [[Trillegården]], som er et område med 483 boliger, fordelt på etagebyggeri, rækkehuse, gårdhavehuse og et ungdomsbolighus.  


Områdets centrale samlingspunkt er [[Kappelvænget]] hvor man finder dagligvarebutikker, Hasle bibliotek, [[Kulturhus Herredsvang]] og [[Helligåndskirken]].  
Områdets centrale samlingspunkt er [[Kappelvænget]], hvor man finder dagligvarebutikker, [[Hasle bibliotek]], [[Kulturhus Herredsvang]] og [[Helligåndskirken]].  


Der bor omkring 5000 personer i Herredsvang, hvor 50% er fra et andet land end Danmark. I alt er der i Herredsvang 69 nationaliteter.
Der bor omkring 5000 personer i Herredsvang, hvor 50% er fra et andet land end Danmark. I alt er der i Herredsvang 69 nationaliteter.
Linje 10: Linje 10:
==Litteratur og kilder==
==Litteratur og kilder==
*{{Aarhusarkivet|text=https://www.aarhusarkivet.dk/search?q=Herredsvang}}
*{{Aarhusarkivet|text=https://www.aarhusarkivet.dk/search?q=Herredsvang}}


[[Kategori:Byer & bydele]]
[[Kategori:Byer & bydele]]
10.897

redigeringer