Sjællandsgade: Forskelle mellem versioner

Fra AarhusWiki
Ingen redigeringsopsummering
Ingen redigeringsopsummering
 
(En mellemliggende version af en anden bruger ikke vist)
Linje 11: Linje 11:
'''Sjællandsgade''' er en del af [[Øgadekvarteret]]. Den går fra [[Nørregade]] til [[Fynsgade]] med [[Thunøgade]], [[Sølystgade]] og [[Samsøgade]] som tværgående. Også [[Fænøgade]] og [[Anholtsgade]] støder op til Sjællandsgade.  
'''Sjællandsgade''' er en del af [[Øgadekvarteret]]. Den går fra [[Nørregade]] til [[Fynsgade]] med [[Thunøgade]], [[Sølystgade]] og [[Samsøgade]] som tværgående. Også [[Fænøgade]] og [[Anholtsgade]] støder op til Sjællandsgade.  


Sjællandsgade opstod i begyndelsen af 1800-tallet som en indkørselsvej til et teglværk. Teglværket lå samme sted som Sjællandsgade og Sølystgade i dag krydser. Derfor giver det også godt mening at gaden startede med at hedde '''Teglgaardsstræde''' og '''Teglgaardsgade'''. Det var først i 1891 at den skiftede navn til Sjællandsgade efter en bestemmelse fra [[Aarhus Byråd]].  
Sjællandsgade opstod i begyndelsen af 1800-tallet som en indkørselsvej til et teglværk. Teglværket lå samme sted, som Sjællandsgade og Sølystgade i dag krydser. Derfor giver det også god mening, at gaden startede med at hedde Teglgaardsstræde og Teglgaardsgade. Det var først i 1891, at den - efter en bestemmelse fra [[Aarhus Byråd]] - skiftede navn til Sjællandsgade.  


Gaden blev forlænget i 1880 til at gå op til Samsøgade og i 1891 til Fynsgade.  
Gaden blev forlænget i 1880 til at gå op til Samsøgade og i 1891 til Fynsgade.  


Den ældste bebyggelse på Sjællandgade stammer fra 1850’erne og er det der ligger omkring Nørregade. Det blev bygget da man fjernede [[Byporte|byens porte]] og hegn. Det var også i den periode [[Studsgades Port]] blev revet ned. De ældste huse er 1½ og 2½ etagers bygninger. I 1870’erne og 1880’erne begynder man på de næste dele af gaderne som er omkring en etage højere.  
Den ældste bebyggelse på Sjællandgade stammer fra 1850’erne og er dét, der ligger omkring Nørregade. Det blev bygget, da man fjernede [[Byporte|byens porte]] og hegn. Det var også i den periode, [[Studsgades Port]] blev revet ned. De ældste huse er 1½- og 2½-etagers bygninger. I 1870’erne og 1880’erne begyndte man på de næste dele af gaderne, som er omkring en etage højere.  


=== Handelsgade ===
=== Handelsgade ===
Sjællandsgade var øgadekvarterets handelsgade. Her lå en række købmænd og andre butikker. Det var blandt andet her at [[Frederik Ferdinand Salling]] fik sine første indtryk af handelslivet i hans far, [[Hans Christian Salling]]s købmandsbutik i [[Sjællandsgade 25]]. De fleste af butikkerne er i dag lukket, men der er dog stadig enkelte butikker tilbage i gaden.
Sjællandsgade var Øgadekvarterets handelsgade. Her lå en række købmænd og andre butikker. Det var blandt andet her, at [[Frederik Ferdinand Salling]] fik sine første indtryk af handelslivet i sin far [[Hans Christian Salling]]s købmandsbutik i [[Sjællandsgade 25]]. De fleste af butikkerne er i dag lukket, men der er dog stadig enkelte tilbage i gaden.


=== Ø-gadekvarteret ===
=== Øgadekvarteret ===
Øgadekvarteret som Sjællandsgade er en del af har også været kendt som Sjællandsgadekvarteret. I 1973 blev [[Sjællandsgadekvarterets Beboerforening]] oprettet og den arbejder stadig for at forbedre kvarteret.  
Øgadekvarteret, som Sjællandsgade er en del af, har også været kendt som Sjællandsgadekvarteret. I 1973 blev [[Sjællandsgadekvarterets Beboerforening]] oprettet, og den arbejder stadig for at forbedre kvarteret.  


=== Indre Mission flytter fra Sjællandsgade til Dybbølgade ===
=== Indre Mission flytter fra Sjællandsgade til Dybbølgade ===


Etatsraad M.P. Bruun skænkede den 5. september 1877 en grund til Indre Mission og 1000 kr., som kunne bruges til et missionshus - vejen var således banet for placeringen af "Eben-Ezer" i Dybbølgade. Forud for dette havde Indre Mission i 1874 lejet sig ind i Sjællandsgade (tidligere: Teglværksstræde).
Etatsråd [[Mads Pagh Bruun (1809-1884)|M.P. Bruun]] skænkede den 5. september 1877 en grund til Indre Mission samt 1.000 kr., som kunne bruges til et missionshus. Vejen var således banet for placeringen af Eben-Ezer i Dybbølgade. Forud for dette havde Indre Mission i 1874 lejet sig ind i Sjællandsgade (tidligere Teglværksstræde).


"Eben-Ezer" i Dybbølgade blev dog senere i 1920 revet ned. Det skete som en konsekvens af den føromtalte udvidelse af banegårdsterrænet. Missionshuset blev, som kompensation, genopført i Brammersgade og indviet den 16. august 1921, og ligger der den dag i dag.
Eben-Ezer i Dybbølgade blev dog senere - det var i 1920 - revet ned. Det skete som en konsekvens af udvidelsen af banegårdsterrænnet. Missionshuset blev som kompensation genopført i [[Brammersgade]] 4 og indviet den 16. august 1921. Det ligger på samme adresse den dag i dag.


=== Adresser på Sjællandsgade===
=== Adresser på Sjællandsgade===
Linje 39: Linje 39:
{{Aarhusarkivet|text=[https://www.aarhusarkivet.dk/search?q=Sj%C3%A6llandsgade Sjællandsgade]}}
{{Aarhusarkivet|text=[https://www.aarhusarkivet.dk/search?q=Sj%C3%A6llandsgade Sjællandsgade]}}


=== Litteratur og kilder ===
== Litteratur og kilder ==
* [http://gis.aarhus.dk/kommuneatlas/ Kommuneatlas om Sjællandsgade]  
* [http://gis.aarhus.dk/kommuneatlas/ Kommuneatlas om Sjællandsgade]  
* Preben Rasmussens samling
* Preben Rasmussens samling

Nuværende version fra 20. feb. 2026, 08:55

Indlæser kort...
Sjællandsgade i 1960
Ikke realiserede "før og efter"-skitser af planer om sanering af dele af Sjællandsgade. Kilde: Magistratens 2. afdeling.

Sjællandsgade er en del af Øgadekvarteret. Den går fra Nørregade til Fynsgade med Thunøgade, Sølystgade og Samsøgade som tværgående. Også Fænøgade og Anholtsgade støder op til Sjællandsgade.

Sjællandsgade opstod i begyndelsen af 1800-tallet som en indkørselsvej til et teglværk. Teglværket lå samme sted, som Sjællandsgade og Sølystgade i dag krydser. Derfor giver det også god mening, at gaden startede med at hedde Teglgaardsstræde og Teglgaardsgade. Det var først i 1891, at den - efter en bestemmelse fra Aarhus Byråd - skiftede navn til Sjællandsgade.

Gaden blev forlænget i 1880 til at gå op til Samsøgade og i 1891 til Fynsgade.

Den ældste bebyggelse på Sjællandgade stammer fra 1850’erne og er dét, der ligger omkring Nørregade. Det blev bygget, da man fjernede byens porte og hegn. Det var også i den periode, Studsgades Port blev revet ned. De ældste huse er 1½- og 2½-etagers bygninger. I 1870’erne og 1880’erne begyndte man på de næste dele af gaderne, som er omkring en etage højere.

Handelsgade

Sjællandsgade var Øgadekvarterets handelsgade. Her lå en række købmænd og andre butikker. Det var blandt andet her, at Frederik Ferdinand Salling fik sine første indtryk af handelslivet i sin far Hans Christian Sallings købmandsbutik i Sjællandsgade 25. De fleste af butikkerne er i dag lukket, men der er dog stadig enkelte tilbage i gaden.

Øgadekvarteret

Øgadekvarteret, som Sjællandsgade er en del af, har også været kendt som Sjællandsgadekvarteret. I 1973 blev Sjællandsgadekvarterets Beboerforening oprettet, og den arbejder stadig for at forbedre kvarteret.

Indre Mission flytter fra Sjællandsgade til Dybbølgade

Etatsråd M.P. Bruun skænkede den 5. september 1877 en grund til Indre Mission samt 1.000 kr., som kunne bruges til et missionshus. Vejen var således banet for placeringen af Eben-Ezer i Dybbølgade. Forud for dette havde Indre Mission i 1874 lejet sig ind i Sjællandsgade (tidligere Teglværksstræde).

Eben-Ezer i Dybbølgade blev dog senere - det var i 1920 - revet ned. Det skete som en konsekvens af udvidelsen af banegårdsterrænnet. Missionshuset blev som kompensation genopført i Brammersgade 4 og indviet den 16. august 1921. Det ligger på samme adresse den dag i dag.

Adresser på Sjællandsgade

Sjællandsgade på AarhusArkivet

Søg billeder og kilder på AarhusArkivet

Sjællandsgade

Litteratur og kilder